Alegeri in Franta. Cum s-a gandit Carla Bruni sa-l ajute pe Nicolas Sarkozy sa castige un nou mandat

60552555

Carla Bruni-Sarkozy, prima doamna a Frantei, se implica in campania electorala a sotului sau adoptand imaginea unei "femei obisnuite", spre deosebire de stralucirea vietii de fotomodel de pana acum.

"Sunt alaturi de el suta la suta", a declarat Carla Bruni, pentru cotidianele 20 Minutes si Le Parisian, despre sotul sau, pe care il considera "cel mai potrivit pentru a ramane la conducerea tarii", "cel care a facut totul bine sau aproape bine timp de cinci ani" si ale carui "idei sunt fabuloase, foarte puternice".

Ramasa in umbra dupa ce a ramas insarcinata - ea a nascut in octombrie 2011 o fetita, Giulia - fostul manechin se va implica in campanie, prima pentru ea, deoarece in 2007 Nicolas Sarkozy era casatorit cu sotia sa precedenta, Cecilia.

"Ma implic. Nu profesional ci uman. II voi insoti pe sotul meu atunci cand va avea nevoie de mine...in clipele simbolice, la intalniri", a declarat Bruni.

Acum, presa franceza scrie ca intrarea Primei Doamne in campanie a fost orchestrata ingenios. Imaginea ei se vrea a fi cea de sotie iubitoare si atenta, pregatita sa seduca "clase de mijloc" vizate de candidat, asa cum indica o inregistrare video misterioasa aparuta pe Internet. Facuta inainte ca Sarkozy sa isi anunte candidatura pe postul de televiziune TF1, inregistrarea o prezinta pe Carla Bruni asezandu-i sotului sau medalia Legiunea de Onoare, dupa care sarutandu-l usor neindemanatic.

Carla Bruni si Nicolas Sarkozy
Carla si-a "lustruit" imaginea de "doamna normala" sustinand ca ii place sa urmareasca la televizor seriale populare. Ea a dat un interviu in TV Magazine, un supliment livrat cu aproximativ 60 de cotidiane nationale si regionale.

"Am urmarit in ultima vreme deseori «Plus belle la Vie» (telenovela frantuzeasca difuzata de televiziunea publica) impreuna cu fiica mea", a declarat ea, considerand "fabulos" reality-showul "L'amour est dans le pre" (Dragostea este pe pajiste), emisiune in care tineri agricultori isi cauta perechea.

Dupa ce ii recomanda, cu putin timp in urma, opere literare ale unor clasici, sotului ei (nu foarte versat in domeniul cultural), Prima Doamna a marturisit apoi ca este atrasa de succesele populare, spunand ca adora fotbalul si ca a dezvoltat o pasiune recenta pentru ciclism: Nicolas a facut-o sa "descopere Turul Frantei".

Reprezinta aceasta noua Carla Bruni un atu pentru campania lui Nicolas Sarkozy? "Acest lucru nu este determinant. Nu este o tara in care acest criteriu este foarte important pentru alegatori ", a declarat Bruno Jeanbart, unul dintre reprezentantii institutului de sondaje OpinionWay.

In acelasi timp, "ar putea sa faca parte dintr-un mecanism mai amplu, pentru a schimba imaginea presedintelui Sarkozy si pentru a pastra discutiile concentrate in jurul lui, un element capital al campaniei". Jeanbart crede ca este dificil sa se schimbe "perceptia despre presedinte" cu doua luni inainte de alegeri, la care Nicolas Sarkozy este considerat aproape sigur un invins in lupta cu candidatul socialist Francois Hollande.

Dominique Wolton, expert in presa, ramane sceptic. "Cuplul Francois Hollande-Segolene Royal (ea fiind candidata socialistilor in 2007) uimeste mult mai mult imaginatia francezilor: s-au iubit, s-au despartit....", a declarat acesta.

Carla Bruni-Sarkozy este "stralucirea, hartia lucioasa, ceea ce nu inseamna ca exista o antipatie speciala fata de ea, doar ca nu este atat de banala astfel ca oamenii sa se identifice in ea", a adaugat Wolton.

Retelele de socializare par sa ii dea dreptate, fiind semnalate ironii despre vointa Primei Doamne de a participa la emisiunea populara de aventuri "Rendez-vous en terre inconnue" (intalnire pe un teritoriu necunoscut), un mesaj sugerand ca aceasta ar trebui mai bine sa faca o "plimbare cu metroul parizian".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
Kievul promite restabilirea drepturilor minorității maghiare. Ungaria nu va susține aderarea accelerată a Ucrainei la UE

Ucraina a promis restabilirea deplină a drepturilor minorității maghiare din Transcarpatia, însă Ungaria nu va susține aderarea accelerată a țării la Uniunea Europeană, a declarat premierul ungar Peter Magyar.

Kaja Kallas: Rusia „se panichează” din cauza atacurilor ucrainene cu dronă. Kremlinul amenință cu „răspunsuri sistematice”

Rusia „se panichează” din cauza unor atacuri recente ucrainene cu drone, inclusiv cele care au lovit Sankt Petersburgul, a declarat miercuri, într-un interviu acordat AFP la Bruxelles, șefa diplomației europene, Kaja Kallas.

Șeful NATO spune că Rusia este „tot mai disperată” în războiul din Ucraina: Suferă pierderi considerabile

Rusia este „tot mai disperată” în războiul împotriva Ucrainei, care „continuă să reziste” la peste patru ani de la începutul invaziei ruse, a declarat miercuri, la Kiev, secretarul general al NATO, Mark Rutte, relatează AFP.

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cui plătesc toți românii rate și dobânzi

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.