Aerul e atât de poluat încât școlile au fost închise în Mexico City

×
Publicitate

Poluarea aerului este atât de gravă în capitala Mexicului, încât autorităţile au decis să închidă şcolile timp de două zile.

Oficialii din Mexico City au anulat cursurile timp de 2 zile, pentru milioane de elevi şi studenţi, din pricina poluării.

Calitatea aerului a scăzut şi din cauza unor incendii de vegetaţie din pădurile de la periferie. Cei 9 milioane de locuitori au fost sfătuiţi să stea, pe cât posibil, în case, iar circulaţia maşinilor a fost restricţionată.

Măsurătorile făcute în anumite zone ale oraşului arată că particulele toxice din aer sunt de 6 ori peste limita admisă de Organizaţia Mondială a Sănătăţii.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
Ucrainenii arată culisele atacurilor cu drone asupra Rusiei: Nici în Moscova, nici în Sankt Petersburg nu pot dormi liniștiți

Ucraina mizează tot mai mult pe dronele de producție proprie pentru a lovi ținte aflate la sute sau chiar mii de kilometri, în interiorul Rusiei.

Armata SUA a distrus o nouă navă suspectată de trafic de droguri. Trei persoane au fost ucise. VIDEO

Armata SUA a anunţat, sâmbătă, că a desfăşurat un nou atac asupra unei nave în Pacificul de Est, trei bărbaţi fiind ucişi în cea de-a doua astfel de operaţiune în tot atâtea zile, scrie Reuters.

Trump spune că Iranul a cedat la una dintre cele mai importante cereri ale SUA: „Singura garanţie de care am nevoie”

Donald Trump a declarat că Iranul s-a angajat să nu dezvolte arme nucleare, un punct cheie în negocierile dintre Washington şi Teheran pentru a pune capăt războiului, informează AFP.

Recomandări
Un general explică „problema economică” a războiului cu drone: Nu putem doborî aparate ieftine cu rachete de milioane

Programele de achiziții militare finanțate prin programul European SAFE au fost semnate, în special cele prin care România cumpără sisteme antidronă.

Locatarii evacuați din blocul lovit de drona rusească s-au întors acasă. Ce au decis autoritățile

Locatarii evacuați din blocul din Galați lovit de drona rusească s-au întors sâmbătă acasă. Autoritățile au stabilit că structura de rezistență a imobilului nu a fost afectată. 

Analiști: Exporturile de petrol prin Strâmtoarea Ormuz ar putea rămâne sub nivelurile de dinaintea războiului. Care e motivul

Exporturile de petrol prin Strâmtoarea Ormuz ar putea rămâne mult sub nivelurile anterioare războiului dintre SUA, Israel şi Iran, chiar dacă va fi încheiat un acord de pace, potrivit analiştilor şi experţilor din industria maritimă, citaţi de CNBC.