Accident grav in Franta, din cauza unui baraj rutier instalat de migranti. Soferul unui camion polonez a murit

camion Calais
Getty

Soferul unei camionete a murit intr-un accident provocat de un baraj de migranti in apropiere de Calais.

Soferul unei camionete a murit in noaptea de luni spre marti, intr-un accident provocat de un baraj de migranti pe autostrada A16, in dreptul comunei Guemps, la 15 kilometri distanta de Calais, a anuntat Politia citata de Le Figaro. Camioneta, inmatriculata in Polonia, a intrat intr-unul dintre cele trei TIR-uri blocate de un baraj construit din trunchiuri de copaci.

Identitatea soferului nu este cunoscuta deocamdata, „tinand cont de starea corpului neinsufletit”, a precizat Politia. Noua migranti, de nationalitate eritreeana, au fost gasiti intr-unul dintre TIR-urile blocate si au fost arestati.

Tot mai multe baraje sunt construite in Nord-Pas-de-Calais in ultima perioada, semn al intoarcerii in zona a unui numar tot mai mare de migranti care vor sa ajunga in Marea Britanie. Autoritatile franceze au demolat in luna octombrie Jungla din Calais, o tabara unde se aflau peste 6.000 de migranti.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
O tabara de migranti din Franta a luat foc, dupa o batalie intre afgani si kurzi.
O tabara de migranti din Franta a luat foc, dupa o batalie intre afgani si kurzi. "A ramas doar un morman de cenusa"

Tabara de migranti de la Grande-Synthe, care s-a dezvoltat dupa inchiderea "Junglei" din Calais, a fost devastata de un incendiu in urma luptelor dintre refugiatii ce traiau aici.

Copiii refugiatilor din
Copiii refugiatilor din "Jungla" Calais ar fi obligati sa munceasca in livezi. "Suntem oameni, nu suntem animale"

Copiii refugiatilor din fosta tabara din Calais sunt obligati sa munceasca in livezile din proximitatea orasului-port, potrivit unei organizatii de caritate, Citizens UK.

Operatiunea de desfiintare a
Operatiunea de desfiintare a "Junglei" din Calais s-a terminat. Cum arata acum locul in care traiau peste 6.000 de migranti

Ultimele adaposturi care se aflau inca in 'Jungla' de la Calais, cea mai mare tabara ilegala de migranti din Franta, au fost desfiintate luni in jurul orei locale 16:15, marcand incheierea acestei operatiuni, relateaza AFP.

Jungla din Calais s-a mutat in Paris. Politistii au evacuat 1000 de refugiati care si-au facut adapost la o statie de metrou
Jungla din Calais s-a mutat in Paris. Politistii au evacuat 1000 de refugiati care si-au facut adapost la o statie de metrou

Jungla din Calais s-a mutat in Paris, in ultimele zile, dupa ce aproape 1000 de imigranti si-au stabilit o tabara ilegala.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.