O expertă explică de ce acest aspect nu a fost un punct central al campaniei americane până acum.
Citește articol integral pe SpotMedia.ro.
Există patru motive fundamentale pentru care Statele Unite nu vor încerca să securizeze militar strâmtoarea, fără a realiza mai întâi prima fază a operațiunii militare.
O expertă explică de ce acest aspect nu a fost un punct central al campaniei americane până acum.
Citește articol integral pe SpotMedia.ro.
Sursa: spotmedia.ro
Etichete: stramtoarea ormuz, SUA,
Guvernul britanic a anunţat joi că a ridicat nivelul de ameninţare teroristă cu o treaptă, la „sever”, al patrulea pe o scară de cinci în sistemul său de evaluare, după atacul antisemit care a avut loc cu o zi înainte în Londra, soldat cu doi răniți.
O tânără din Elveția a primit una dintre cele mai dure pedepse pentru viteză excesivă, după ce a fost prinsă conducând cu aproape 240 km/h pe autostradă.
A treia zi a vizitei în Statele Unite a fost una încărcată pentru Regele Charles III. Suveranul britanic a depus flori la memorialul 11 septembrie, a hrănit găini la o fermă urbană din cartierul new-yorkez Harlem și a participat la o recepție.
Soarta Guvernului se joacă în Parlament. Deși PSD, AUR și PACE au depus un număr mai mare de semnături decât voturile necesare pentru ca Executivul să cadă, tabăra adversă crede că poate convinge suficienți parlamentari să-și schimbe opțiunea de vot.
În plină criză politică, euro a înregistrat un maxim istoric față de leu. Moneda națională s-a depreciat puternic joi, astfel că un euro a ajuns la peste 5,14 lei.
Blocada impusă porturilor iraniene e o manevră de geniu și nu mai durează mult până când iranienii vor implora îndurare, ne asigură președintele american.