25 de uiguri au evadat dintr-o închisoare din Thailanda, cu ajutorul păturilor

61923129
iStock

Douăzeci de musulmani etnici uigur din China au evadat dintr-un centru de detenție din apropierea frontierei dintre Thailanda și Malaezia, au declarat luni oficialii thailandezi.

 Cei 25 au făcut parte din ultimul grup de peste 200 de uiguri care au fost reținuți în anul 2014, scrie Reuters.

Membrii grupului s-au identificat ca fiind cetățeni turci și au cerut să fie trimiși în Turcia, dar mai mult de 100 au fost trimiși forțat în China în iulie 2015. Prin prisma acestei mișcări, China s-a confruntat cu un val de critici din partea activiștilor drepturilor omului, care se temeau că prizonierii ar putea fi torturați.

Sute de oameni au murit în ultimii ani în regiunea de vest din Xinjiang din cauza violenței dintre majoritatea chineză și etnicii uiguri, vorbitori de o limbă turcică.

De-a lungul anilor, sute, posibil mii, de uiguri au fugit de traiul greu din Xinjiang după ce au plecat, în mod clandestin, în Asia de Sud-Est către Turcia.

Cei douăzeci și cinci de uiguri au săpat în peretele celulei, după care au escalat peretele închisorii, cu ajutorul păturilor pentru a evada din centrul de detenție din sudul provinciei Songkhla din Thailanda, au declarat oficialii Serviciului de Imigrație.

Cinci dintre aceștia au fost prinși, dar restul au fost de negăsit, au spus oficialii.

"Douăzeci sunt încă în libertate", a declarat pentru Reuters căpitanul poliției, Prasit Timmakarn, sub-inspector al centrului de detenție, adăugând că "ploaia puternică a ajutat la mascarea zgomotelor puternice produse în timpul evadării".

Căpitanul Prasit a spus că autoritățile au întărit punctele de control de-a lungul frontierei.

 

Articol recomandat de sport.ro
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Cutremur cu magnitudinea 7, în Oceanul Pacific. Avertizare de tsunami

Un cutremur cu magnitudinea 7 s-a înregistrat luni în Oceanul Pacific la 82 de kilometri nord-est de Tadine, Noua Caledonie, a anunțat Serviciul de Prospectare Geologică al Statelor Unite (USGS), transmit Reuters și AFP.

Mugabe a decis „să demisioneze”. Privilegiile de care se va putea bucura

Robert Mugabe  au descis să demisioneze, a declarat o sursă pentru CNN.

Soldații americani din Japonia, interdicție de-a consuma alcool „până la noi ordine”

Armata americană a interzis luni "până la noi ordine" consumul de alcool trupelor sale staționate în Japonia, ca reacție la un accident rutier mortal provocat duminică în insula Okinawa de un militar american beat, relatează AFP.

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.