Un asteroid va trece marți pe lângă Pământ. Avertismentul specialiștilor

62144200
Getty

Un asteroid cu o lungime de 36 de metri, care este de două ori mai lung decât un camion cu 18 roți, va trece marți pe lângă Pământ.

Asteroidul, cunoscut sub denumirea de 2020 PT4, va trece pe lângă Terra marți și se va afla la aproximativ două miliarde de kilometri depărtare de planetă, transmite Daily Star.

Potrivit specialiștilor, corpul ceresc ar călători cu o viteză de aproape 13 kilometri pe secundă sau aproape 46.000 de kilometri pe oră, putând parcurge distanța din Marea Britanie până în SUA de opt ori într-o singură oră.

În ciuda distanței mari, NASA l-a încadrat în categoria obiectelor „apropiate de Pământ”, iar experții au mai adăugat că în cazul unei coliziuni, nu vor avea loc efecte devastatoare, ci vor fi asemănătoare celor din 2013, când un meteorit cu o lungime de 20 de metri a explodat deasupra Rusiei și a rănit peste 1.000 de persoane.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cercetătorii olandezi au inventat masca de protecţie „inteligentă”. Cum i-ar ajuta pe bolnavii de Covid-19

Oamenii de ştiinţă olandezi au inventat masca de protecţie „inteligentă”, care monitorizează semne vitale ale purtătorului, temperatura şi respiraţia, în special.

Google, Apple și Dropbox, anchetate de autoritățile italiene pentru serviciile de cloud. De ce s-au formulat reclamații

Google este verificat de autoritățile din Italia, alături de Apple și societatea care operează serviciul Dropbox.

O rachetă a explodat în apropierea unei școli din China. Imagini teribile de la fața locului

O rachetă care transporta un satelit pe orbită s-a prăbușit într-un sat din China, și doar un noroc chior a făcut ca nimeni să nu fie rănit. Explozia a aruncat în aer un nor portocaliu, în apropiere de o școală.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.