Facebook - unul din cei mai importanti driveri pentru consumul de stiri

60544460

Reteaua sociala nr. 1 in lume e si unul din cei mai influenti jucatori pentru zona de news. Cum? Generand o buna parte din traficul site-urilor de stiri, potrivit journalism.org.

Cu cei peste 850 de milioane de utilizatori, Facebook a evoluat de la reteaua in care prietenii isi impartaseau informatii la cel mai important canal de sharing pe internet.

Aici, oamenii dau mai departe si recomanda diferite informatii, inclusiv stiri, sau citesc articole pe care Facebook le afiseaza automat in feed-ul prietenilor.

Iar o data cu lansarea aplicatiei Social Reader, Facebook a devenit un super "furnizor" de audienta pentru site-uri de top din zona de stiri.

Printre acestea: The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The Independent.

Cateva date de pe site-ul allfacebook.com publicate in noiembrie 2011 arata ca aplicatia Social Reader a atras la:

• The Washington Post: peste 3.5 milioane de utilizatori activi lunar, dintre care 83% sunt din segmentul sub 35 de ani

The Independent: mai mult de un milion de utilizatori activi in medie pe luna, iar ziarul britanic a ajuns la cea mai mare rata de sharing si de articole vizualizate de la caderea sa din 1990.

• The Guardian: aproape 4 milioane de utilizatori activi, segmentul predominant fiind cel de sub 24 de ani.

Pentru site-urile din portfoliul Internet ProTV, cele care au avut in februarie cele mai multe vizite si cei mai numerosi clienti unici via Facebook sunt:

    Facebook           Vizitatori       Vizite

www.stirileprotv.ro  346.197   1.006.417

www.protv.ro            315.804    568.992

www.sport.ro          188.749    1.469.607

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
Citește și...
Cât costă precomanda din România a GTA 6, cel mai așteptat joc din toate timpurile

GTA 6, cel mai așteptat joc din toate timpurile, poate fi precomandat acum în România cu 400 sau 500 de lei, pentru a putea fi jucat abia pe 19 noiembrie. 

A fost anunțat prețul pentru cel mai așteptat joc al momentului: GTA 6. Cât costă versiunea standard și cea Ultimate

Rockstar Games a anunţat, în sfârşit, detaliile privind disponibilitatea şi preţurile celui mai nou joc din celebra serie Grand Theft Auto.

iLikeIT. Recorduri mondiale în gaming: comunitatea care transformă jocurile video într-o cursă contra cronometru

Astăzi vorbim despre jocuri și despre o ramură mai interesantă a jocurilor video care se numește ”speed-running”. Asta înseamnă că un jucător profesionist se chinuie să bată recordurile mondiale în terminarea jocurilor. 

Recomandări
Impas după prima întâlnire în trei luni a liderilor fostei coaliții. Variantele de premier pe care le-ar avea Nicușor Dan

Liderii fostei coaliții de guvernare s-au reunit pentru prima dată după moțiune să negocieze un acord pentru un guvern minoritar. Sorin Grindeanu, Ilie Bolojan, Kelemen Hunor și Dominic Fritz au venit însă cu propuneri diferite. 

MAE, după închiderea consulatului de la Sankt Petersburg: Decizia era previzibilă și nu surprinde România

Federația Rusă a decis închiderea consulatului general al României de la Sankt Petersburg, iar Ministerul Afacerilor Externe de la Moscova l-a declarat persona non grata pe consulul interimar.

Câți bani europeni au intrat în România în ultimul an. Dragoș Pîslaru: Avem perspectiva să ajungem la 95% din PNRR

România a reușit să atragă aproximativ 10 miliarde de euro din fondurile europene în ultimul an, potrivit ministrului Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru care a făcut o trecere în revistă a perioadei 10 iunie 2025-10 iunie 2026.