De ce „pică” Google, Meta, Microsoft ori OpenAI. Ce se ascunde în spatele serviciilor folosite de milioane de oameni

×
Publicitate

Tot mai des, vedem cum servicii sau aplicații populare au probleme de conectare. S-a întâmplat recent cu servicii Google, OpenAI, Meta ori Microsoft.

Zeci de milioane de oameni nu au mai acces la aplicațiile preferate. Care sunt motivele acestor probleme? Aflăm în emisiunea iLikeIT.

Ionuț Ariton, expert în servicii de hosting:Motivele tehnice pot fi foarte multe în spate, de la motive simple cum sunt defecțiuni ale echipamentelor fizice sau întreruperea electricității, însă realitatea din spate e că aceste coincidențe sunt generate de către faptul că foarte multe din aceste aplicații sunt găzduite de furnizorii mari de servicii de cloud cum sunt Amazon, Google, Microsoft, iar ceea ce poate părea o problemă globală este, de fapt, o problemă locală generată de acel furnizor de servicii de cloud”.

Mai multe detalii, în VIDEO.

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Citește și...
Oamenii au ajuns să se filmeze cum muncesc pentru a-i învăța pe roboți ce să facă înainte de a le lua locul de muncă

Pentru ca un robot să poată face munca unui om, trebuie mai întâi să ne copieze. Pentru asta, are nevoie de zeci de mii de ore de înregistrări. Și așa s-a ajuns la o situație cel puțin ironică.

iLikeIT. Cum poți rula modele de inteligență artificială local, pe telefon sau PC, fără abonament

Astăzi învățăm împreună cum să folosim modele de inteligență artificială local, pe telefonul mobil, ori pe computer, fără să mai folosim abonamente. 

”Nu mai există scuze". UE are acum o aplicație care ar putea ține copiii departe de site-urile cu conținut nepotrivit

Comisia Europeană a anunțat, miercuri, că aplicația europeană de verificare a vârstei este „gata din punct de vedere tehnic".

Recomandări
Bărbatul care a distrus un rezervor de oxigen la Spitalul Pantelimon, prins de polițiști. A vândut instalația la fier vechi

Bărbatul care a provocat, joi seara, distrugeri la un rezervor de oxigen din curtea Spitalului "Sf. Pantelimon" din Sectorul 2 al Capitalei a fost identificat de poliţişti, prins şi dus la audieri.

Surse: Serviciile de pază sunt în alertă după ce Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea. A fost deschisă o anchetă

După ce președintele Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea, serviciile de pază și protecție au sporit gradul de alertă, însă nu au mobilizat echipe suplimentare, au precizat surse instituționale pentru Știrile PRO TV.

„Nu ne vindem țara”: Grindeanu vrea lege pentru interzicerea privatizărilor. Scurt istoric al marilor privatizări PSD

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că social-democraţii vor iniţia un proiect de lege care să prevadă interzicerea vânzării de acţiuni de la companiile de stat performante. PSD stă la baza celor mai mari privatizări din România.