Cautare disperata in Masivul Parang. Un barbat a disparut, iar riscul de avalanse e mare

×
Publicitate

Salvamontistii si jandarmii montani din judetul Hunedoara cauta un barbat de 45 de ani, care trebuia să ajungă la o stână din zona Valea Izborului situata la cota 1.100.

Salvatorii cred că acesta s-a rătăcit din cauza viscolului şi spun că acţiunea de căutare este extrem de dificilă. Riscul de avalanşe în zonă a crescut la IV, după ce a nins mult, iar stratul de zăpadă depăşeşte un metru şi jumătate.

Încă de dimineaţă, mai multe echipe de jandarmi montani şi salvamontişti au plecat pe două trasee diferite în căutarea bărbatului. Alături de salvatori au fost şi fratele şi unchiul dispărutului. Salvamontiştii spun că acţiunea este una dintre cele mai dificile avute în ultima perioadă, traseul fiind extrem de dificil şi zăpada foarte înaltă.

Nimeni nu poate spune dacă bărbatul mai este în viaţă sau nu, deşi telefonul său sună în continuare fără răspuns. Acţiunile de căutare au fost oprite în cursul serii de ieri, din cauza căderii nopţii si au fost reluate în cursul zilei de astăzi.

Bărbatul se numeşte Florea Dumitru, are 1.70-1,75 m înălţime, 65-70 kg, păr tuns scurt cărunt, ochi căprui, ten deschis, fața ovală, iar la piciorul drept în zona șoldului prezintă o cicatrice cu o lungime de circa 15 cm provenită în urma unei intervenții chirurgicale.

 

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Adolescenta disparuta in Parcul National Retezat. Fata se afla intr-o tabara organizata de un preot

S-a dat alarma in Hunedoara, dupa ce o adolescenta de 14 ani a disparut in Parcul National Retezat. Fata a mers intr-o excursie cu cortul, impreuna cu mai multi colegi de varsta ei, dar si cu 10 adulti.

Protest inedit pe trecerea de pietoni. Angajatii termocentralei Mintia din Hunedoara, nemultumiti de noile contracte de munca

Protest zgomotos luni dimineata la Mintia, in judetul Hunedoara, unde 300 de angajati de la termocentrala au traversat DN7 pe zebra, timp de o jumatate de ora, dus-intors.

Ziua portilor deschise la Sarmisegetuza Ulpia Traiana. Lupta de cucerire a dacilor a fost recreata pentru turisti

Fosta capitala a Daciei Romane, Sarmisegetuza Ulpia Traiana, si-a deschis duminica portile pentru curiosii care au vrut sa afle mai multe despre istoria noastra.

Recomandări
UE a convenit asupra unor reguli de intrare mai stricte pentru bărbații ucraineni de vârstă militară. Ce s-a schimbat

Țările Uniunii Europene au aprobat reguli de imigrare mai stricte pentru bărbații ucraineni de vârstă militară, a declarat joi un purtător de cuvânt pentru dpa.

Reacția NATO după ce o rachetă rusească a încălcat spațiul aerian al Poloniei. Ce spune Donald Tusk

NATO a anunțat că este în contact permanent cu autoritățile poloneze după ce o rachetă rusă de tip Kh-101 ar fi încălcat spațiul aerian al Poloniei. Premierul Donald Tusk susține că nu există indicii că țara sa a fost ținta atacului.

LIVE: FK Auda - FCSB de la ora 19:00, exclusiv pe VOYO. „Roș-albaștrii”, meci de totul sau nimic. Echipele de start

FCSB este obligată să învingă astăzi, de la ora 19:00, formația letonă FK Auda, în deplasare, pentru a mai rămâne în Conference League. Meciul este în direct și în exclusivitate pe VOYO.