Audieri pe banda rulanta. Traficanti din toate zonele tarii, adusi la DIICOT Hunedoara

×
Publicitate

Peste 50 de persoane banuite că fac parte din mai multe grupări care făceau trafic cu ţigari, alcool şi cafea, au fost aduse, luni, la sediul DIICOT Hunedoara pentru audieri, alte peste 50 urmând să fie aduse în cursul după-amiezii.

Potrivit şefului Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate şi Antidrog Alba Iulia, comisarul şef Traian Berbeceanu, peste 50 de persoane au fost aduse luni la amiază, la sediul DIICOT Biroul Teritorial Hunedoara din Deva, fiind bănuite că fac parte din reţele de trafic cu cu ţigari, alcool şi cafea, alte peste 50 de persoane urmând să fie aduse în cursul după-amiezii.

“Este o acţiune a Poliţiei Române sub coordonarea DIICOT Biroul Teritorial Hunedoara. Au fost efectuate 106 percheziţii în 12 judeţe ale ţării. Sunt vizaţi un număr de 107 învinuiţi şi inculpaţi, membri a şapte grupări infracţionale organizate specializate în contrabanda cu ţigări, alcool şi cafea. În prezent se efectuează acţiuni de cercetare a acestora şi în funcţie de rezultate vor fi dispuse măsuri legale. Deocamdată, la sediul DIICOT au fost aduse peste 50 de persoane pentru audieri, celelalte urmând să fie aduse în cursul zilei”, a declarat şeful BCCOA Alba Iulia.
Potrivit acestuia, cele şapte grupuri acţionau fiecare pe un anumit teritoriu şi introduceau ţigari de contrabandă în ţară.
“Ţigările erau introduse peste fâşia verde sau pe fâşia albastră în mod fraudulos din Republica Moldova, Ucraina, Serbia, Turcia, sau din Ungaria, ţigări provenite tot din Ucraina. În funcţie de apartenenţa la o grupare sau alta le transportau cu TIR-ul sau cu maşini modificate cu compartimente secrete pentru ascundere. Au fost mai multe situaţii. Cert este că ofiţerii Brigazii de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba au efectuat un număr de 36 de capturi de mărfuri de contrabandă de-a lungul timpului şi au indisponibilizat circa 25 de autovehicule şi autoutilitare folosite la transportul ţigărilor”, a mai adăugat comisarul şef Traian Berbeceanu.

Întrebat dacă sunt şi vameşi implicaţi în traficul de ţigări, alcool şi cafea, Berbeceanu a răspuns: “Este posibil să fie şi autorităţi vamale”, fără să ofere alte detalii.

Cele mai multe dintre pesoanele ridicate pentru a fi audiate sunt din judeţe de frontieră din vestul ţării Timiş, Arad, Mehedinţi, dar şi din Hunedoara, Dolj, iar din zona de nord de frontieră Baia Mare, Suceava, Sălaj. Până la acest moment valoarea ţigărilor capturate se ridică la peste 20 de miliarde de lei vechi.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Orasul in care hotii fura chiar si tomberoanele de gunoi

Reprezentanţii firmei de salubritate au cerut ajutorul Poliţiei Locale şi Primăriei Deva pentru a stopa furturile şi distrugerile la rampele de gunoi din Deva.

La Deva, o litera costa 15.000 de lei. Primaria a scris numele orasului cu 60.000 de lei

Primăria Deva a cheltuit 60.000 de lei pentru a înlocui ansamblul care commune numele oraşului situat pe Dealul Cetăţii.

Legistii nu le comunica politistilor rezultatele autopsiilor si alcoolemiilor din cauza datoriilor

500.000 de lei. La atat se ridica datoriile Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Hunedoara catre Serviciul Judeţean de Medicina Legală.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.