Valoarea tichetelor de masă a fost majorată la 40 de lei. De când se aplică măsura

62157978
Getty

Veşti bune pentru cei care primesc tichete de masă. Valoarea acestora a fost majorată la 35 de lei, de la 1 august. Ele vor ajunge la 40 de lei, de la începului lunii ianuarie a anului viitor.

„Prima reuniune a Consiliului Național Tripartit pentru Dialog Social coordonată de premierul Marcel Ciolacu a avut loc astăzi, la Palatul Victoria, pe agendă regăsindu-se mai multe teme de interes pentru partenerii sociali.

Reprezentanții Guvernului, ai sindicatelor și patronatelor au agreat majorarea valorii tichetelor de masă începând cu 1 august 2023 la 35 de lei, iar începând cu 1 ianuarie 2024, la 40 de lei. În perioada imediat următoare vor fi aprobate, la nivelul Guvernului, actele normative pentru aplicarea acestei decizii.

Creșterea nivelului de trai, reducerea inflației, asigurarea stabilității economice, deschiderea mai multor apeluri de proiecte finanțate prin cadrul financiar multianual 2021-2027 au fost, de asemenea, pe agenda discuțiilor între reprezentanții Guvernului și partenerii sociali”, potrivit unui comunicat al Guvernului.

„Îmi doresc să începem de astăzi un dialog deschis cu sindicatele și patronatele asupra deciziilor importante pe care le vom lua în perioada următoare. Guvernarea noastră este despre economie și reforme în beneficiul oamenilor. Este evident faptul că trebuie să ne încadrăm în deficitul bugetar asumat de statul român pentru ca România să beneficieze de fondurile europene care îi vor asigura stabilitatea economică. Vom menține liniile stabilite prin bugetul de stat și vom îndeplini angajamentele asumate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, important instrument de reforme și investiții pentru țara noastră. În același timp, așa cum ne-am angajat, vom veni în continuare cu măsuri pentru reducerea inflației astfel încât să închidem acest an cu o rată a inflației cu o singură cifră, iar pentru anul viitor avem o viziune sustenabilă și predictibilă de susținere a economiei și de creștere a nivelului de trai. Sunt teme extrem de importante asupra cărora ne vom consulta permanent cu partenerii sociali”, a afirmat premierul Marcel Ciolacu.

Consultările Guvernului cu reprezentanții sindicatelor și patronatelor vor continua atât în cadrul Consiliului Național Tripartit pentru Dialog Social, cât și la nivelul ministerelor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
România aşteaptă decizia Fitch. O retrogradare ar însemna credite mai scumpe şi investiţii mai puţine

Vineri noapte aflăm unul dintre cele mai importante verdicte pentru economia României.

Amnistie fiscală pentru zeci de mii de firme din România. Lege privind datoriile la ANAF

Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, vineri, un proiect de lege prin care sunt anulate obligaţiile fiscale principale şi accesorii, decurgând din obligaţia plăţii TVA, generate eronat sau nejustificat.

Profitul net al OMV Petrom a scăzut cu 14% în primul semestru din 2026. Neptun Deep avansează spre producţia din 2027

OMV Petrom a încheiat primul semestru din 2026 cu un profit net de 1,8 miliarde lei, în scădere cu 14% faţă de perioada similară din 2025, informează compania.

Recomandări
Ilie Bolojan: Stare de alertă la nivel național. România va primi energie nucleară din Ucraina, ca ajutor de urgență

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri stare de alertă la nivel național pe toată perioada lunii august, în contextul crizei energetice. România va primi energie nucleară din Ucraina, ca ajutor de urgență.

Criza migranților din Ceuta. Mai multe țări europene cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen. Reacția lui von der Leyen

Apelurile venite din țări europene care cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen s-au înmulțit vineri, după afluxul masiv de migranți din Maroc către orașul spaniol Ceuta din Africa de Nord, informează EFE.

România aşteaptă decizia Fitch. O retrogradare ar însemna credite mai scumpe şi investiţii mai puţine

Vineri noapte aflăm unul dintre cele mai importante verdicte pentru economia României.