Referinta BNR a scazut pentru a doua zi consecutiv si a ajuns la 4,4403 lei/euro

60173673

Cursul de referinta anuntat de BNR a scazut vineri pentru a doua zi consecutiv si a ajuns la 4,4403 lei/euro, intr-o piata cu volume foarte reduse de tranzactionare si unde cotatiile au fluctuat foarte aproape de 4,44 lei/euro.

Paritatea este cu 0,17 bani sub cea publicata joi, de 4,4420 lei/euro.

Leul s-a intarit si in raport cu francul elvetian, cursul de schimb coborand de la 3,6048 lei/franc la 3,5949 lei/franc.

Astfel, rata de schimb a atins cel mai redus nivel din ultimele patru saptamani, o paritate mai redusa decat cea de vineri fiind anuntata de BNR in data de 5 iunie, cand francul a fost la 3,5737 lei.

Pe de alta parte, leul s-a depreciat in raport cu dolarul american si cursul de referinta a urcat cu 3,08 bani, la 3,4473 lei/dolar, nivelul cel mai ridicat din ultimele trei luni. In ziua precedenta, dolarul a fost cotat la 3,4165 lei.

Ratele de schimb leu/dolar si leu/franc elvetian sunt calculate de Banca Nationala a Romaniei in functie de paritatea leu/euro si ratele de schimb euro/dolar si euro/franc elvetian.

La deschiderea sedintei interbancare, euro a fost cotat la 4,4380 - 4,4400 lei, respectiv cu 0,55 bani peste nivelurile de joi, din jurul orei 16:30, de 4,4325 - 4,4345 lei/euro.

Ulterior, cursul a fluctuat foarte aproape de 4,44 lei/euro, in cadrul unor tranzactii cu volume foarte reduse. Astfel, cel mai redus nivel tranzactionat a fost de 4,4370 lei/euro, in timp ce maximul a fost de 4,4405 lei/euro.

La ora 13:00, cand BNR anunta cursul de referinta, euro era cotat la 4,4395 - 4,4410 lei, respectiv cu 0,65 - 0,7 bani peste inchiderea de joi.

Astfel, leul este in scadere cu peste 0,1% in raport cu euro.

In acelasi timp, zlotul si forintul sunt in scadere cu 0,1% - 0,3%, dupa ce joi au urcat cu pana la 1%, in urma anuntului presedintelui Bancii Centrale Europene Mario Draghi ca institutia va mentine sau va reduce dobanzile "o perioada prelungita de timp".

Dobanzile practicate vineri de bancile comerciale pentru depozitele atrase (ROBID) si plasate (ROBOR) in lei pe termen de o zi sunt de 4,49% - 4,99% pe an, dupa ce joi au fost la 4,55% - 5,05% pe an.

In acelasi timp, dobanzile pentru plasamentele pe termen de o saptamana au continuat sa scada si au ajuns la 4,54% - 5,04% pe an. Dobanzile incadreaza astfel rata dobanzii de politica monetara a BNR, de 5% pe an.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Motiv de mandrie pentru proprietarii de Dacia: motorul de pe Logan si Sandero, preluat de Mercedes

Motorul de Dacie a ajuns pe masinile Mercedes. Producatorul german a dotat modelele A-Klasse si B-Klasse cu aceeasi motorizare pe care o regasim si la Dacia Sandero sau Logan.

Pepsi, acuzata ca nu a eliminat substantele cancerigene din bauturi

Un grup de activisti pentru mediu a dat publicitatii un studiu prin care arata ca PepsiCo nu si-a modificat nivelurile mari de carcinogen din bauturile pe care le comercializeaza, la mai bine de un an dupa ce a promis ca va face acest lucru.

De la pasiunea pentru masini, la afacere. Romanca ce face "business feminin" in lumea barbatilor

La 18 ani pleca in vacanta in Grecia impreuna cu parintii, iar dupa 2 zile se angaja ca ospatarita.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.