"Rabla" va fi reluat peste trei saptamani, cu doar un sfert din numarul de tichete fata de 2011

60556665

Guvernul va mentine prima de casare a masinilor vechi, acordata prin programul "Rabla", la 3.800 lei, dar va limita bugetul total la 114 milioane lei, cu mult sub fondurile alocate anul trecut, pentru scoaterea din uz a maximum 30.000 autovehicule.

Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a afirmat ca bugetul ar putea fi suplimentat ulterior, "in functie de cum evolueaza piata". Guvernul estimeaza ca noua etapa a programului va incepe peste aproximativ trei saptamani.

Anul trecut, Guvernul a alocat, in doua etape, 456 milioane lei pentru scoaterea din uz a 120.000 autovehicule, iar pana spre finalul lunii decembrie au fost casate 116.641 de masini vechi si cumparate aproximativ 40.000 de vehicule noi.

Conform datelor oficiale, peste 300.000 de autoturisme mai vechi de 10 ani au fost scoase din circulatie in ultimii doi ani.

In 2010, prin programul "Rabla" au fost casate 190.000 autoturisme si achizitionate 63.000 vehicule noi, dintre care 26.000 de productie autohtona.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Salariu mediu de 3.500 de lei/luna. Domeniul cel mai bine platit din Romania, potrivit INS

Castigul salarial mediu net a fost in ianuarie de 1.467 lei, in scadere fata de luna anterioara cu 137 lei (-8,5%), evolutie influentata de acordarea primelor de sarbatori, in decembrie.

Povestea fabuloasa a cehului care a ajuns in SUA cu 50 dolari in sandvis si a construit un imperiu

Tot mai multe povesti de imbogatire de la zero au fost dezvaluite in ultimii ani, magnatii de astazi relatand metodele inedite prin care au produs miliarde de dolari. O istorisire fabuloasa au descoperit recent jurnalistii de la Wall Street Journal.

Investitorii au uitat de Grecia. Iranul arunca o alta bomba cu ceas, care ameninta economia lumii

Preturile in urcare la petrol au inlocuit Grecia ca sursa de ingrijorare pentru investitori, potrivit grupului HSBC.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.