În ce stadiu se află Autostrada Unirii, care va tăia Carpații și va uni Moldova cu Transilvania. A8, traseu montan lung

×
Publicitate

Autostrada Unirii, care va tăia Carpații și va uni Moldova cu Transilvania, prinde contur. Un nou contract a fost semnat marți, iar drumul de mare viteză va avea cel mai lung traseu montan din țara noastră, prin zone și arii protejate.

În paralel, lucrările avansează pe loturi ale altor autostrăzi în lucru și, susțin oficialii, vom avea mai multe inaugurări de tronsoane, în următoarele luni.

Autostrada Unirii sau A8 va asigura legătura între două dintre cele mai importante regiuni din centru și nord - est Practic, din Transilvania de la Târgu - Mureș până la Iași - Ungheni. Este împărtiță în mai multe loturi, aflate în diferite faze de licitație ori abia contractate.

A8 are cel mai lung traseu montan de până acum, aproximativ 200 de kilometri, unii străbătuți de tuneluri ori pasaje.

Planurile arată că va intersecta 14 situri Natura 2000 - , adică o rețea formată din zone naturale de protecție, dar și 2 arii protejate de interes național.

Haideți să vedem și cum arată un lot, de exemplu, cel semnat marți. Are aproape 20 de kilometri, include 7 tuneluri, cel mai lung de 500 de metri, 46 de poduri pasaje și viaducte. În plus, vor exista două parcări de scurtă durată pe ambele părți ale autostrăzii, dotate inclusiv cu stații de incărcare pentru mașinile electrice. Doar pentru această porțiune, valoarea contractului este de peste 2,7 miliarde de lei. Constructorul care va demara lucrările și pe acest lot munceste deja la aproape o treime din autostradă.

Are la dispoziție 4 ani să dea în trafic porțiunea, unde este prevăzut și nodul rutier de la Pipirig, care asigură legătura cu Drumul Național DN15B, unul dintre cele mai aglomerate din România.

Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor: ”Suntem la al cincilea contract de pe A8, cei aproximatic 300 de km, astăzi mai multe de o treime acoperiți de contracte. Traversarea Carpaților Orientali nu este un lucru simplu. Compania si celelalte loturi sunt câștigate de aceea asociere în mare, dar compania aceasta sau asocierea are experiență și știe ce are de făcut. ”

Cristian Pistol, preșdinte CNAIR: ”Avem 20 de kilometri. Nu este un lot ușor, este un lot dificil, este un lot care contine toate elementele pe care o autostrd trebuie sa le aiba, zona, de tunel, zona de poduri.”

Autostrada Unirii, de la Târgu-Mureș la Ungheni, inclusiv Podul peste Prut, se ridică la aproximativ 50 de miliarde de lei fără TVA și este finanțată din fonduri europene.

Ionuț Ciurea, Asociația PRO Infrastructura: ”Sunt multe zone care implică lucrări ieșite din comun- vorbim de tuneluri -se impun anumite tuneluri , nu lungi, dar multe, o sa vedem cand anume România o să aibă bani pentru a face toate drumurile expres pe aceste exercițiu financiar.”

În paralel, autoritățile promit că până la vara se vor da în trafic noi porțiuni de autostradă - de la Pitești la Curtea de Argeș.

Articol recomandat de sport.ro
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde". Momentul de răscruce pentru marele antrenor român
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde". Momentul de răscruce pentru marele antrenor român
Citește și...
Compania Naţională Aeroporturi alocă peste 7,25 milioane lei pentru un serviciu foarte important la Aeroportul Băneasa

Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (CNAB) a lansat o licitaţie deschisă pentru un serviciu la Aeroportul Internaţional Bucureşti Băneasa - Aurel Vlaicu, valoarea totală estimată a contractului fiind de 7,25 milioane de lei, fără TVA.

Miliarde de euro, în joc. Bolojan, semnal de alarmă despre proiectele PNRR: ”Au fost convocați toți primarii luni dimineață”

Premierul interimar Ilie Bolojan a tras un semnal de alarmă, sâmbătă, anunțând că România se află în plină negociere cu Bruxellesul pentru a nu pierde miliarde de euro din fonduri europene. Astfel, deciziile luate în zilele următoare vor fi decisive.

Ucraina continuă să atace combustibilii Rusiei. Un atac cu drone a provocat un incendiu la o bază petrolieră din Krasnodar

Un atac cu drone ucrainene a provocat un incendiu la un alt terminal petrolier rus în cursul nopții, au declarat sâmbătă autoritățile locale din regiunea Krasnodar, Rusia.

Recomandări
Rusia a atacat Ucraina cu puternica rachetă balistică hipersonică ”Oreșnik”, afirmă Volodimir Zelenski. ”Este inacceptabil”

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski afirmă că Rusia a folosit puternica rachetă balistică hipersonică „Oreșnik” într-un atac de amploare asupra Kievului, sâmbătă noaptea.

Farmecul filmului. De ce i-a sărutat marea actriță Tilda Swinton mâna lui Cristian Mungiu, la înmânarea trofeului Palme d'Or

Imaginea marii actrițe Tilda Swinton care îi sărută mâna lui Cristian Mungiu, în momentul în care i-a înmânat trofeul Palme d'Or pentru filmul ”Fjord”, a făcut înconjurul lumii. Un gest simbolic și fermecător al unei admirații profunde.

Atac armat lângă Casa Albă. Suspectul a fost împușcat mortal de agenții Secret Service. Donald Trump se afla în clădire. FOTO

Un bărbat înarmat a deschis focul sâmbătă seara asupra unui punct de control de securitate din apropierea Casei Albe, iar agenții Secret Service au ripostat imediat.