Euro atinge un nou maxim istoric. BNR l-a cotat la 4,7729 lei

62088080

Leul s-a depreciat luni cu 0,62 bani (0,13%) faţă de euro, moneda europeană atingând un nou maxim istoric, iar cursul stabilit de Banca Naţională a României (BNR) este de 4,7729 lei/euro.

BNR a cotat vineri euro la 4,7667 de lei.

Leul a mai atins o cotaţie minimă record joi, 14 noiembrie, când cursul a fost de 4,7669 lei/euro. Pe piaţa interbancară moneda naţională s-a tranzacţionat între 4,7675 şi 4,7764 de lei pentru un euro.

Pe de altă parte, leul a câştigat teren în faţa dolarului american, care a ajuns la 4,3159 lei, în scădere cu 0,65 de bani (-0,15%), faţă de cursul de vineri, respectiv 4,3224 lei/dolar.

Moneda naţională s-a apreciat şi faţă de francul elveţian, cu 0,99 de bani (-0,23%). Astfel, cotaţia francului a ajuns la 4,3586 lei, comparativ cu 4,3685 de lei/franc.

Gramul de aur s-a ieftinit cu 1,3 lei (-0,64%), până la 202,3260 lei, de la 203,6272 lei, cât se stabilise în şedinţa precedentă.

Euro a depăşit 4,84 lei la băncile comerciale
 

Euro a depăşit nivelul de 4,84 lei la băncile comerciale, după ce Banca Naţională a României (BNR) a anunţat un nou nivel record pentru euro. Pe piaţa interbancară, euro a avut un vârf de 4,7762 lei.

BNR a anunţat, luni, un curs de referinţă de 4,7729 lei/euro, în creştere cu 0,13% faţă de valoarea atinsă vineri, acesta fiind un nou nivel record.

Cele mai mari bănci comerciale din România vând euro, luni, şi cu un nivel de peste 4,84 lei.

BCR, parte din grupul austriac Erste, vinde un euro cu 4,8470 lei.

BRD are afişat un curs valutar, la vânzare, la casa de schimb, de 4.8420 lei/euro.

Banca Transilvania vinde un euro, la casa de schimb, cu 4.8250 lei.

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Citește și...
Isărescu: Poţi să minţi oriunde în statistică, dar undeva te prinde rapid minciuna din urmă

Guvernatorul Băncii Naționale a României (BNR), Mugur Isărescu, a atenționat, luni, într-o conferință, că atunci când economia creştea singură, a fost stimulată suplimentar să ajungă la 7%, deși cu 4-5% era suficient.

Bill Gates redevine cel mai bogat om din lume după divorțul lui Jeff Bezos

Bill Gates revine pe primul loc în topul celor mai bogați oameni din lume, după ce l-a depășit pe Jeff Bezos.

Tot mai mulți români cumpără ședințe foto de Crăciun în studiouri speciale. Cât costă

Dacă până nu demult, Crăciunul în familie era imortalizat acasă, în seara de Ajun, lângă bradul împodobit, acum, tot multe familii își programează ședințele foto în studiouri special amenajate. 

Recomandări
Cum arată noua variantă a legii salarizării. Valoarea de referință a fost redusă la 4.000 de lei, de la 4.100 - Surse

Proiectul noii legi a salarizării care a ajuns, joi, pe masa liderilor politici, stabileşte valoarea de referinţă privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice la 4.000 lei, începând cu 1 decembrie 2026, cu posibilitatea de majorare în 2027.

Cât de aproape a ajuns drona cu explozibil de platforma Neptun Alpha. Pagubele pe care le-ar fi putut produce

Pentru prima dată un avion de vânătoare românesc a deschis focul asupra unei ținte în Marea Neagră. S-a întâmplat joi dimineață, la 80 de mile est de Constanța, lângă platforma Neptun Alpha, cea mai mare investiție energetică a României.

Care sunt cele mai bine plătite profesii din România. Salariile medii nete trec de 10.000 de lei

Salariile românilor cresc, dar în paralel cresc și diferențele dintre angajații din anumite sectoare. Și, din păcate, majorările nu acoperă creșterea prețurilor, mai puternică.