Compania Blue Air, deținută de statul român, a intrat oficial în faliment. Toate activele companiei vor fi valorificate

62165180
Shutterstock

Procedura falimentului faţă de compania Blue Air Aviation SA a fost deschisă, anunţă Infinexa, companie antreprenorială românească specializată în restructurarea şi finanţarea firmelor aflate în dificultate. 

Potrivit acesteia, toate activele companiei vor fi valorificate, inclusiv cele două avioane nefuncţionale şi alte cinci carcase de avion.

”Infinexa, companie antreprenorială românească specializată în restructurarea şi finanţarea firmelor aflate în dificultate, cu active administrate în valoare de 200 milioane de euro, anunţă deschiderea procedurii falimentului faţă de compania Blue Air Aviation SA”, anunţă Infinexa.

Blue Air a intrat în insolvenţă în 22 martie 2023. Compania este deţinută de stat, după ce a fost executată garanţia pentru ajutorul de stat primit în timpul pandemiei.

”Decizia de a iniţia procedura falimentului a fost luată ca urmare a imposibilităţii de a atrage un investitor, în ciuda eforturilor semnificative pe care le-a depus în acest sens conducerea companiei Blue Air, dar şi acţionarul său majoritar. S-au acumulat o serie de incertitudini care generau pierderi continue şi era necesar să acţionăm pentru a le limita. Falimentul este cea mai echitabilă soluţie pentru protejarea interesului creditorilor, în actualul context, fiind menită să maximizeze şansele de recuperare a datoriilor”, a declarat Radu Tudor, senior partner Infinexa, lichidator judiciar Blue Air.

Toate bunurile vor fi valorificate

În timp ce Blue Air se afla în perioada de observaţie, reprezentanţii companiei, împreună cu Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului (AAAS) – care deţine 75% din acţiunile Blue Air – au purtat discuţii cu potenţiali investitori strategici, însă nu a fost identificat niciun aport de capital care să permită implementarea planului de reorganizare.

În aceste condiţii, în data de 2 iunie 2025, Adunarea Generală a Creditorilor Blue Air a aprobat propunerea administratorului judiciar de a se declara falimentul companiei, considerând că aceasta reprezintă cea mai optimă soluţie pentru protejarea intereselor tuturor părţilor implicate.

Falimentul oferă cadrul legal adecvat pentru valorificarea activelor companiei şi pentru acoperirea creanţelor salariale şi bugetare (Ministerul Finanţelor şi ANAF), permiţând distribuirea corectă a fondurilor obţinute către toţi creditorii îndreptăţiţi, conform legii.

”Prin adoptarea acestei măsuri, se asigură tratarea echitabilă a creditorilor şi maximizarea gradului de recuperare a creanţelor acestora, în condiţii de legalitate şi transparenţă. Toate activele companiei vor fi valorificate, inclusiv cele două avioane nefuncţionale şi alte cinci carcase de avion”, precizează Infinexa.

Infinexa este o companie antreprenorială românească specializată în restructurarea şi finanţarea firmelor aflate în dificultate. Înfiinţaţă în 2022, gestionează active în valoare de peste 200 de milioane de euro şi administrează judiciar socieţăţi precum Blue Air, Vivre Deco, Hidroconstrucţia, Angst.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Moody's reacționează pozitiv la măsurile fiscale, dar avertizează: Orice deviere poate duce la scăderea ratingului României

Moody’s apreciază eforturile Guvernului de la București de a reduce deficitul bugetar și consideră pachetul de măsuri fiscal-bugetare asumat recent drept „un pas important” pentru echilibrarea finanțelor publice.  

INS confirmă creșterea economică fragilă din trimestrul I. PIB-ul României ajunge la 375,77 miliarde lei

Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul I 2025, serie brută, a fost de 375,773 miliarde lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 0,3% faţă de trimestrul I 2024, arată datele provizorii (2) publicate de INS. 

România a împrumutat peste trei miliarde de dolari și un miliard de euro pentru finanțarea deficitului bugetar

Guvernul a împrumutat miercuri 3,75 miliarde de dolari și 1,5 miliarde de euro la o ieșire pe pielețe externe pentru finanțarea deficitului și rambursarea datoriei publice. 

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.