Bitcoin a atins marţi cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani

62019514
iStock

Bitcoin a atins, marţi, cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani, criptomoneda fiind percepută ca o protecţie faţă de inflaţie, în timp ce investitorii se aşteaptă ca aceasta să fie accceptată pe scară largă, transmite Reuters, citat de News.ro.

Preţul bitcoin, cea mai importantă criptomonedă în funcţie de capitalizarea de piaţă, a urcat la 17.868 de dolari pe unitate, cel mai ridicat nivel atins după 20 decembrie 2017, fiind ulterior tranzacţionată în urcare cu 6,1%, la 17.760 de dolari pe unitate.
La jumătatea lunii decembrie a anului 2017, bitcoin a atins pentru scurt timp aproape 20.000 de dolari pe unitate.

În acest an, preţul bitcoin a crescut cu circa 150% şi cu aproximativ 360% de la un minim atins în luna martie.
”Susţinută de un mix al structurii pieţei şi de fundamentele solide, bitcoin s-ar putea afla la câteva zile de un maxim istoric”, a declarat Nicholas Pelecanos, director pentru tranzacţii la platforma NEM.

Acesta a adăugat că creşterea preţului bitcoin este alimentată de interesul investitorilor de a se proteja de inflaţie, în urma programului fără precedent de suplimentare a activelor lansat de Rezerva Federală americană în acest an.

Alte criptomonede importante, cum ar fi etherum şi XRP, care deseori evoluează în tandem cu bitcoin, au urcat cu 4,2%, la 479.91 de dolari pe unitate, respectiv cu 4,5%, la 30 de cenţi americani pe unitate.

 

Articol recomandat de sport.ro
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Citește și...
BNR sare în apărarea băncilor: Procesele pe ROBOR pot provoca pierderi mai mari decât amenzile date Consiliul Concurenței

Litigiile care ar putea fi iniţiate de clienţii băncilor în urma amenzilor aplicate de Consiliul Concurenţei în cazul ROBOR ar putea genera pierderi semnificativ mai mari decât cuantumul sancţiunilor, transmite BNR.

Un nou sistem de economisire pentru pensie, pe model american și britanic, în Parlament. Cum vor fi taxate contribuțiile

În cele opt milioane și jumătate de conturi de pensii private obligatorii ale românilor s-a adunat o sumă record. Vorbim de peste 227 de miliarde de lei, puși deoparte pentru bătrânețe.

Concluzia unui economist după cele mai recente date publicate de INS: „Nu văd cum scăpăm anul acesta fără recesiune”

Cu prețuri din ce în ce mai mari, românii cumpără tot mai puțin, astfel încât, consumul la nivel național a scăzut pentru a zecea lună la rând.

Recomandări
Unde au ajuns cele peste 400 de persoane din azilele ilegale din Bihor. Un bărbat a murit în timpul relocării

Ministerul Muncii transmite că 409 persoane aflate din azilele ilegale au fost identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor de procurorii DIICOT și polițiști. 

Concluzia unui economist după cele mai recente date publicate de INS: „Nu văd cum scăpăm anul acesta fără recesiune”

Cu prețuri din ce în ce mai mari, românii cumpără tot mai puțin, astfel încât, consumul la nivel național a scăzut pentru a zecea lună la rând.

„Jokerul” Donald Trump, în centrul celui mai important summit NATO din ultimele decenii. Ce decizii sunt așteptate

Summitul NATO de la Ankara din următoarele zile are o miză uriașă, fiind considerat unul dintre cele mai importante din istoria de 77 de ani a Alianței.