Banca Mondiala: "Tarile occidentale nu vor avea nicio scuza daca vor reintra in recesiune"

60516176

Presedintele Bancii Mondiale (BM), Robert Zoellick, a declarat joi ca tarile occidentale nu vor avea nicio scuza daca vor reintra in recesiune, pe care o vor transfera in acest caz si economiei mondiale, transmite AFP.

"In 2008, multi au spus ca nu au anticipat turbulentele. Liderii nu mai in prezent o scuza de acest gen", a afirmat Zoellick la deschiderea adunarilor anuale ale Bancii Mondiale si Fondului Monetar International, la Washington.

El a avertizat ca lumea se afla intr-o zona periculoasa.
"Cred ca declansarea unei noi recesiuni in marile economii ale lumii este improbabila. Dar increderea mea este erodata in fiecare zi de fluxul constant de stiri economice negative", a indicat presedintele BM.

Zoellick a aratat ca o criza fabricata in lumea dezvoltata poate deveni o criza pentru tarile in dezvoltare.

"Europa, Japonia si Statele Unite trebuie sa actioneze pentru a ataca gravele probleme economice, inainte ca acestea sa devina chiar mai serioase pentru restul lunii", a avertizat oficialul.

Intrebat despre ce sfat da acestor tari, Zoellick a facut apel la evitarea protectionismului.

"Am doua sfaturi, atat pentru tarile dezvoltate cat si pentru cele in curs de dezvoltare. Unul dintre ele este sa nu lase lumea sa cada in protectionism", a spus presedintele BM.
Al doilea sfat se refera la agricultura, si anume atunci cand preturile incep sa creasca, trebuie evitate embargourile asupra exporturilor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Planeta Pandora din Avatar, atractia de 400 milioane de dolari din parcurile Walt Disney

Walt Disney a incheiat un acord cu regizorul filmului Avatar, James Cameron si Fox Filmed Entertaiment in vederea construirii unui parc tematic inspirat din filmul care a inregistrat cele mai mari incasari din istorie, Avatar.

Cel mai bine pastrat secret al unei tari din Asia. Bursa unde angajatii nu stiu ce sunt computerele

Bursa din Myanmar este unul dintre cel mai bine pastrate secrete ale tarii. Are sediul intr-o camera de bloc si este condusa de aproape 50 de ani de dictatura militara.

Miliardarii joaca la alt nivel: cumpara tari. Printre ei si un roman. Vezi ultima ravnita

Criza, criza. Dar si la ei. Exista miliardari, printre care si un roman, care isi permit sa cumpere state bucata cu bucata, la propriu.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.