Soția lui Aleksei Navalnîi: El nu a putut fi înfrânt şi de aceea Putin l-a ucis. Voi lupta pentru o Rusie liberă

62426968
Getty

Iulia Navalnaia, văduva opozantului rus Aleksei Navalnîi, a declarat luni într-un mesaj video că va continua munca soţului ei şi va lupta pentru o Rusie liberă, relatează Reuters şi AFP.

„Vreau să trăiesc într-o Rusie liberă, vreau să construiesc o Rusie liberă", a spus Iulia Navalnaia într-un mesaj video intitulat "Voi continua munca lui Aleksei Navalnîi".

"Acum trei zile, Vladimir Putin mi-a ucis soţul, pe Aleksei Navalnîi. Putin l-a ucis pe tatăl copiilor mei", a spus Navalnaia, adăugând că va lupta împotriva Kremlinului alături de poporul rus pentru a crea o nouă Rusie.

„Prin el, (Putin) a vrut să ne omoare speranţa, libertatea, viitorul nostru", a spus Iulia Navalnaia.

„Voi continua munca lui Aleksei Navalnîi. Voi continua pentru ţara noastră, alături de voi. Vă chem pe toţi să fiţi aproape de mine (...) Nu este o ruşine să faceţi puţin, este o ruşine să nu faceţi nimic, este o ruşine să vă lăsaţi speriaţi", a declarat ea.

Kremlinul a negat implicarea în moartea opozantului rus.

Iulia a acuzat autorităţile ruse că au ascuns cadavrul soţului său şi că aşteaptă să dispară din corpul său urmele agentul chimic Noviciok.

În timpul detenţiei sale, Aleksei Navalnîi a fost "brutalizat, rupt de lume" şi "totuşi nu a renunţat", a mai spus ea.

„Soţul meu nu a putut fi înfrânt şi de aceea Putin l-a ucis", a afirmat văduva opozantului rus.

Ea a promis că va afla "cine a executat această crimă" şi în ce circumstanţe.

În ziua anunţului morţii lui Aleksei Navalnîi, ea a vorbit, cu lacrimi în ochi, cerând ca Vladimir Putin să fie "pedepsit".

Opozantul rus şi principalul adversar al preşedintelui rus Vladimir Putin a murit vineri, la vârsta de 47 de ani, într-o colonie penitenciară din regiunea arctică, unde ispăşea o pedeapsă de 19 ani de detenţie.

El a fost închis de la întoarcerea sa în Rusia, la începutul lui 2021, iar sănătatea sa s-a deteriorat în ultimele luni.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
Jaf de sute de mii de euro la un magazin de lux din Germania. Hoții, urmăriți cu 40 de mașini de poliție și un elicopter

Poliţia a arestat doi suspecţi în urma unui furt la un magazin de bijuterii din centrul oraşului Munchen şi a unei urmări spectaculoase în care au fost implicate 40 de maşini ale poliţiei şi un elicopter, informează miercuri DPA.

S-a lansat oficial rețeaua europeană de socializare W, fără conturi false și boți. Cine a postat primul mesaj

Reţeaua de socializare W, care doreşte să fie o alternativă europeană la reţeaua X, platforma deţinută de Elon Musk, şi-a lansat miercuri prima versiune publică, informează AFP.

Prințesa moștenitoare a Norvegiei a primit un transplant de plămân la 12 zile după ce a fost înscrisă pe lista de așteptare

Prințesa moștenitoare Mette-Marit a Norvegiei a primit un transplant de plămân la 12 zile după ce a fost înscrisă pe lista de așteptare. Simpla trecere pe această listă însemna că prințesa mai avea maxim un an de trăit. 

Recomandări
Surse: Pentru că nu are suficiente voturi, Adrian Veștea este dispus să negocieze inclusiv cu parlamentarii din AUR

​După ce mai multe partide din fosta coaliție au anunțat că nu îl vor sprijini, Adrian Veștea a declarat că acceptă orice voturi, inclusiv de la AUR.

Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR

PSD a ales să guverneze doar în vremurile bune și i-a lăsat pe ceilalți să se descurce în perioadele dificile, chiar dacă asta nu i-a menținut statutul de cel mai mare partid și a dus la crearea AUR, arată Lucian Croitoru într-o analiză politică.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.