Lovitura DNA la Ploiesti. Directorul Vamii a fost ridicat de anchetatori

×
Publicitate

UPDATE: Seara i-a adus un mandat de arestare lui Cornel Costea, seful biroului vamal din Ploiesti. El a fost retinut pentru 24 de ore, iar maine dimineata procurorii vor cere arestarea pentru luare de mita.

Este banuit c-ar fi luat 100.000 de lei pentru favorizarea unei firme. Costea a fost ridicat in jurul pranzului din biroul sau si adus la DNA Bucuresti pentru audieri.

Potrivit Mediafax, la cateva minute dupa ce Cornel Costea a iesit din sediul Biroului Vamal impreuna cu anchetatorii, din cladire au iesit alte persoane, iar unele dintre acestea aveau plicuri in format A4, care contineau, cel mai probabil, documente.

Persoanele respective au urcat apoi intr-o duba cu numar de Bucuresti, dupa care masina a demarat in tromba, cu girofarul pornit.

Potrivit unor surse din cadrul Vamii Ploiesti, procurorii anticoruptie au perchezitionat o masina marca Skoda Octavia, cu numar de Bucuresti, care ar apartine Biroului Vamal si ar fi utilizata de catre seful vamii, Cornel Costea.

Activitatea din Vama Ploiesti nu a fost afectata si, potrivit comisionarilor vamali, aproape 30 de TIR-uri se aflau in parcarea situata in apropiere de Directia Judeteana de Operatiuni Vamale Prahova pentru verificarea documentelor.

Procurorii si politistii au declansat in aceasta dimineata mai multe descinderi la Vama Ploiesti. Sunt vizate firme de import-export de legume si fructe, dar si angajati ai Autoritatii Vamale.

Mai multi angajati ai Autoritatii Nationale a Vamilor sunt suspecti de luare de mita si raspund la intrebarile procurorilor.

Verificarile au inceput de dimineata si este de asteptat ca cei gasiti in neregula sa fie ridicati pentru alte audieri.

Conform Mediafax, Cornel Costea o inlocuieste ca interimar pe Diana Severin, care a demisionat in luna august a anului trecut din postul de sef al Vamii Ploiesti.

Potrivit unor surse din Politia Ploiesti, in urma cu cateva saptamani, Cornel Costea a depus la Politia municipiului o reclamatie in care arata ca, de mai multe zile, este urmarit de niste masini. El le-a cerut politistilor sa ia masuri si sa afle cine il urmareste.

Cornel Costea a lucrat ca inspector asistent in cadrul DGCIF din cadrul ANAF.

Potrivit declaratiei sale de avere, completata in septembrie 2010, Cornel Costea are un credit in valoare de 125.000 de euro, contractat in 2007, cu scadenta in 2027. In ciuda acestei situatii financiare aparent modeste, exista informatia ca acelasi personaj ar fi cheltuit de ziua lui intr-un club de lux din Capitala nu mai putin de 15.000 de euro.

Previziunile prezidentiale

Actiunea vine la doar doua zile dupa ce presedintele Traian Basescu a facut cateva declaratii despre evaziunea fiscala care a inflorit in comertul cu legume si fructe.

Basescu: Cei care fac evaziune nu vor mai trai bine, nu mai dorm linistiti

Seful statului ii avertiza atunci pe toti cei care incalca legea ca "nu mai pot dormi linistiti". Mai mult, Basescu a facut un "apel" la toti "cei implicati" sa isi reduca "modul de a trai cu evaziunea", pentru ca "nu vor mai trai bine".

"In acelasi timp, institutiile statului trebuie sa continue - in lupta cu crima organizata - ceea ce s-a inceput anul trecut invara, si anume batalia impotriva evaziunii fiscale, fie ca se produce la nivelul firmelor, fie ca se produce in comertul intracomunitar cu legume, fructe, cartofi, carne, fie ca vorbim de evaziunea fiscala pe piata muncii - munca la negru", a spus presedintele Traian Basescu, adaugand ca este vorba despre "obiective majore" ale institutiilor statului.

El a facut aceste declaratii pe 21 februarie, in contextul unei declaratii de presa pe tema raportului CE, care a fost publicat vineri.

 

Articol recomandat de sport.ro
Cvadruplul campion rus, pus pe lista neagră: este acuzat de subminarea suveranității
Cvadruplul campion rus, pus pe lista neagră: este acuzat de subminarea suveranității
Citește și...
Tiriac se judeca cu gigantul Bomba(rdier). Miza: peste 3 milioane de dolari

Gigantul aeronautic canadian Bombardier este implicat in 2 procese de notorietate, intre care unul cu Ion Tiriac. Acesta solicita despagubiri de 3,2 milioane de dolari pentru nerespectarea termenilor contractuali de vanzare a unui avion.

O scanteie sarita din soba a mistuit o casa din Sectorul 2 din Bucuresti

Pompierii bucuresteni au avut o interventie dificila in sectorul 2 al Capitalei la miezul noptii trecute, unde o casa cu doua camere din lemn a fost mistuita de flacari, dupa ce o scanteie din soba a declansat incendiul.

Plecase la un priveghi, dar a murit inghetat pe un camp

Sfarsit cumplit pentru un barbat de 50 de ani din judetul Vaslui. Omul a fost gasit inghetat pe un camp de la marginea comunei Balteni. Un localnic i-a zarit, de la distanta, trupul prabusit in zapada si a anuntat autoritatile.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.