Mihai Chitac se intoarce in inchisoare!

60179701

Mihai Chitac a parasit la 15 februarie Spitalul Penitenciarului Jilava, Curtea Militara de Apel aproband intreruperea executarii pedepsei cu doua luni, timp in care sa se opereze la inima. Miercuri, aceasta decizie a fost casata de instanta superioara.

Astfel, fostul general Mihai Chitac, se va intoarce in inchisoare.

Mihai Chitac, a fost dus marti pentru scurt timp la Spitalul Elias din Capitala, pentru a fi suspus mai multor investigatii medicale, printre care si o biopsie, dupa ce medicii au suspectat ca acesta ar putea avea cancer in zona gatului.

Dupa aceasta investigatie, fostul general a fost readus la Spitalul Clinic de Urgenta "Floreasca".

In acelasi dosar legat de evenimentele din 1989 de la Timisoara, Tribunalul Militar Bucuresti a mai decis miercuri si amanarea discutarii cererii de eliberare a lui Victor Athanasie Stanculescu, pentru data de 24 martie.

Victor Athanasie Stanculescu solicitase din nou magistratilor intreruperea executarii pedepsei de 15 ani de inchisoare, pe motiv ca bolile de care sufera s-au agravat si ca suspecteaza ca are cancer la stomac.

Judecatorii au admis ca Institutul National de Medicina Legala sa faca o noua expertiza in cazul fostului general.

In 16 octombrie 2008, judecatorii instantei supreme i-au condamnat pe Mihai Chitac si pe Victor Athanasie Stanculescu la cate 15 ani de inchisoare pentru omor deosebit de grav.

Cei doi au fost incarcerati in aceeasi zi la scurt timp ei formuland cereri in instanta de intrerupere a executarii pedepselor din motive medicale. Instanta a dispus efecturea unor expertize medicale pentru a fi evaluate starile de sanatate ale celor doi.

Stanculescu a fost eliberat la 12 mai 2009 din Penitenciarul Jilava, pentru o perioada de un an, pentru rezolvarea problemelor de sanatate. La 18 septembrie 2009, insa, fostul general a fost reincarcerat, Curtea de Apel Bucuresti a admis contestatia procurorilor la decizia de eliberare pentru un an a lui Stanculescu.

Articol recomandat de sport.ro
„Sunați-l imediat pe Infantino!” Trump, ținta ironiilor în Rusia după ce SUA a fost eliminată de la Mondial
„Sunați-l imediat pe Infantino!” Trump, ținta ironiilor în Rusia după ce SUA a fost eliminată de la Mondial
Citește și...
DGASPC Sibiu: Majoritatea persoanelor preluate din azilele din Bihor au handicap grav și nu au documente medicale

Direcţia Generală de Asistenţă Socială Sibiu precizează, marţi, că din cele 21 de persoane aduse în judeţul Sibiu din azilele de la Bihor 14 sunt încadrate în grad de handicap grav, majoritatea cu asistent personal, iar şapte nu au certificate.

Primar din Suceava, amendat după ce a fost filmat când abandona doi căței. Explicația neobișnuită a edilului

Primarul unei comune din județul Suceava a fost amendat cu 10.000 de lei de Poliția Animalelor, după ce ar fi abandonat doi pui de câine la marginea șoselei. 

Unde au ajuns cele peste 400 de persoane din azilele ilegale din Bihor. Un bărbat a murit în timpul relocării

Ministerul Muncii transmite că 409 persoane aflate din azilele ilegale au fost identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor de procurorii DIICOT și polițiști. 

Recomandări
Mark Rutte anunță consolidarea capacităților de apărare ale NATO. Noi aeronave Airbus și negocieri avansate cu Saab

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a anunțat marți, la Forumul Industriei de Apărare din cadrul summitului de la Ankara, mai multe contracte de armament, inclusiv unul cu Airbus.

Județele cu cele mai bune și cele mai slabe rezultate la BAC 2026. Cluj pe primul loc, Ilfov, cea mai mică rată de promovare

Rezultatele la Bacalaureat 2026, publicate înainte de contestații, arată diferențe importante între județe în ceea ce privește rata de promovare. La nivel național, pentru candidații din promoția curentă, rata de promovare este de 79,7%

Bolojan, despre cele 6 mari priorități legislative ale României: „De ele depinde atragerea a 4,5 miliarde de euro din PNRR”

Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat că Guvernul va convoca Parlamentul în sesiuni extraordinare în a doua jumătate a lunii iulie, pentru adoptarea unor legi necesare deblocării fondurilor din PNRR.