Cornel Serban si Petru Pitcovici nu pot parasi tara, ca si Puiu Popoviciu

60263083

Fostul sef al Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna, Cornel Serban, si ofiterul Directiei Generale Anticoruptie, Petru Pitcovici, nu pot parasi tara pe perioada cercetarilor procurorilor anticoruptie.


Inalta Curte de Casatie si Justitie a judecat, marti, recursurile procurorilor anticoruptie fata de decizia Curtii de Apel Bucuresti, care apreciase ca cei doi ofiteri pot parasi teritoriul Romaniei.

Magistratii instantei supreme au admis, marti seara, contestatiile Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), astfel ca fostul sef al DGIPI si ofiterul DGA nu por parasi tara, interdictiile in cazul lor ramanand in vigoare, la fel ca si in cazul lui Puiu Popoviciu.

Decizia instantei supreme este definitiva in acest caz. Cei doi sunt inculpati pentru favorizarea infractorului, in dosarul "Doi si-un sfert".

 

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
De ce navele comerciale nu pot detecta dronele maritime. Explicația după cele două incidente din largul României

Incidentul deosebit de grav din spațiul nostru aerian este potrivit șefului Armatei legat de un atac furibund al rușilor asupra Odesei. Astfel, mai multe drone au ajuns și în Marea Neagră. 

Ce produse importă România din India, de aproape 900 de milioane de euro. Nicușor Dan vrea dublarea schimburilor comerciale

România vrea să își dubleze schimburile comerciale cu India. La un forum organizat cu ocazia vizitei oficiale a președintei acestei țări, la București, s-au întâlnit mai mulți reprezentanți ai mediului de afaceri care au discutat proiecte concrete.

ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Au fost găsite primele bucăți din drona doborâtă de un avion F-16 în Buzău. Ce probleme sunt: „Nu poţi trage nicio concluzie”

Prefectul judeţului Buzău, Leonard Dimian, a informat că în zona Padina au fost descoperite mai multe elemente care par a proveni de la drona doborâtă vineri de o aeronavă F-16 a Forţelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Feteşti.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.