Ciomu ar putea plati din leafa despagubirile pentru pacientul mutilat

×
Publicitate

Palma data in justitie controversatului chirurg Naum Ciomu! Tribunalul Bucuresti il sileste pe doctorul care si-a mutilat pe viata un pacient sa suporte din leafa despagubirile platite pana acum victimei de catre Spitalul Panduri, din bani publici.

Sentinta tribunalului, care nu este inca definitiva, spune foarte clar ca doctorul Ciomu suporta singur despagubirile morale platite de spital, cu bani de la bugetul Primariei Capitalei, fostului sau pacient.

Pana acum are de platit putin sub un 1,2 milioane de lei, adica aproximativ 275.000 de euro. Vorbim practic despre primele doua transe achitate barbatului mutilat in vara lui 2004.

Problemele controversatului chirurg nu se opresc insa aici. Peste cateva saptamani, Spitalul 'Dr. Theodor Burghele" va achita o noua transa de 75.000 de euro, ceea ce inseamna un nou proces, o noua actiune in regres impotriva lui Naum Ciomu. Si tot asa pana in momentul in care spitalul isi va fi acoperit in justitie toate platile facute.

Odata devenite irevocabile, aceste sentinte vor fi puse in executare, iar doctorul va fi obligat sa achite treptat ceea ce datoreaza. Insa apare o mica problema.

Oficial, doctorul Ciomu nu este un ins instarit, asa ca cel mai probabil bucurestenii vor suporta din buzunarul lor aceste despagubiri.

Instanta obliga paratul la plata catre reclamant a sumei de 1.178.378 de lei cu titlul de despagubiri, plus dobanda aferenta acestei sume, calculata pana la data achitarii integrale a acestui debit. Este sentinta data in dosarul in care avocatii Spitalului "Dr. Th. Burghele", fost Panduri, s-au judecat cu doctorul Ciomu.

Oficial, Naum Ciomu poate fi bun de plata abia in momentul in care sentinta de astazi devine definitiva si irevocabila.

Insa sansele ca intreaga suma sa fie recuperata sunt infime. Naum Ciomu are in proprietate doar o treime din apartamentul in care locuieste, in Drumul Taberei, iar spitalul trebuie sa lupte ca sa isi ia partea lui din casa.

In rest, doctorul are un salariu de conferentiar universitar la Catedra de Anatomie a Universitatii de Medicina si Farmacie Carol Davila. Ciomu castiga putin peste 800 de euro lunar, iar din leafa, judecatorii ii pot retine numai o treime, in jur de 250 de euro lunar.

Legal, Naum Ciomu este suspendat de Colegiul Medicilor. In curand ar putea sa profeseze ca doctor, dar nu mai are voie in sala de operatii.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
Citește și...
Sute de oameni au protestat de Ziua Europei în București. Marșul s-a încheiat în Piața Victoriei. GALERIE FOTO

Câteva sute de persoane participă, sâmbătă seară, la manifestaţia de Ziua Europei de la Bucureşti, în Piaţa Victoriei, unde au ajuns după un marş început în Piaţa Universităţii. 

Bărbatul care a atacat o fată de 12 ani cu o șurubelniță s-a judecat în trecut cu familia ei. Era nemulțumit de sentință

Bărbatul care a atacat cu o șurubelniță o copilă de 12 ani pe o stradă din Alba Iulia a fost reținut. Suspectul s-a judecat în trecut cu familia victimei, după ce a blocat o stradă de acces din cartier. Acum, este acuzat de tentativă de omor.

Un cetățean rus a fost expulzat din Romania după ce a fost declarat pericol pentru securitatea națională

Cetățeanul rus declarat indezirabil de Curtea de Apel București pentru rațiuni de securitate națională a părăsit România.

Recomandări
Scenariile pentru noul guvern împart scena politică. Liderii PSD și PNL s-au atacat prin mesajele de pe rețelele sociale

Ziua Europei nu a calmat spiritele pe scena politică. 

Ce urmează după căderea Guvernului Bolojan. Cristian Pîrvulescu: „Fie un guvern minoritar, fie unul tehnic de serviciu”

Politologul Cristian Pîrvulescu a comentat, sâmbătă, mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după căderea Guvernului Bolojan, afirmând că din acesta reiese lipsa unei înțelegeri politice clare între partide.

Trump ar vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia. Decizia ar putea redesena prezența militară a SUA în Europa

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că „ar putea” muta trupele americane din Germania în Polonia, în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie POLITICO.