Chinezii protestatari din Bucuresti, repatriati sau cazati la hotel

×
Publicitate

UPDATE: Dupa doua luni, drama chinezilor care dormeau in fata ambasadei a luat sfarsit. 100 dintre ei au parasit deja Romania, iar restul, in cazul in care isi doresc, vor fi si ei repatriati in zilele urmatoare.

Cetatenii chinezi, care au transformat Parcul Herastrau in casa atatea saptamani, isi strang lucrurile. Mai sunt in jur de 20 de asiatici, pentru ca cea mai mai mare parte din ei au parasit deja Romania. Oamenii sunt preluati si condusi spre un hotel din Capitala, unde isi vor petrece noaptea.

Important de stiut este ca ca cei care isi doresc repatrierea o vor obtine pe cheltuiala ambasadei si asta chiar vineri. E vorba despre cei carora le-a expirat contractul de munca sau cei care pur si simplu nu s-au inteles cu patronii romani. Pe de alta parte, chinezii care au un loc de munca si care doresc sa ramana la noi in tara o pot face.

De indata ce toata zona va fi eliberata complet primaria sectorului 1, va incepe o actiune de igienizare a spatiului in care au stat chinezii.

Si-au cautat hrana prin malul din Herastrau!

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Pelerinaj de Florii în Capitală. Restricții de trafic și trasee ocolitoare pentru șoferi

Creștinii ortodocși se pregătesc pentru pelerinajul de Florii, una dintre cele mai importante procesiuni religioase ale acestei perioade, care amintește de intrarea Domnului în Ierusalim. În Capitală, autoritățile au anunțat și restricții de trafic.

Metoda prin care un botoșănean a „înșelat” aparatele de reciclare. Ce au găsit polițiștii în casa lui

Un bărbat din Botoșani a fost reținut, după ce a păcălit aparatele de reciclare de PET-uri după ce a ar fi tipărit etichete cu coduri de bare aferente unor produse din sistemul de garanție returnare (SGR).

Un copil din Argeș l-a atacat pe un băiat de 19 ani cu un briceag. De la ce a pornit conflictul

Un complet de judecată din Argeş a emis mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele unui băiat în vârstă de 14 ani, care a atacat cu un briceag un tânăr de 19 ani, în urma unui conflict petrecut în zona unui centru comercial.

Recomandări
S&P menține ratingul României, dar vede stagnare economică și presiuni pe deficit. Reacția Finanțelor

S&P Global Ratings a confirmat ratingurile României la 'BBB minus/A-3', perspectiva asociată fiind una 'negativă'; Ministerul Finanțelor transmite că anunțul arată încrederea agențiilor în capacitatea autorităților de a continua consolidarea fiscală.

Cât va costa plinul după reducerea accizei la motorină. Expert: Guvernul încearcă să rezolve problema de alaltăieri

Guvernul a adoptat vineri reducerea accizei pentru motorină. Prețul final va scădea astfel cu 36 de bani pe litru, începând de marți, 7 aprilie 2026.

O a doua navă turcească a traversat Strâmtoarea Ormuz. Prima a trecut „cu permisiunea Iranului”

O a doua navă aparţinând unei companii maritime turceşti a traversat Strâmtoarea Ormuz, a anunţat sâmbătă ministrul turc al Transporturilor, Abdulkadir Uraloglu.