Arhiepiscopia Tomisului intre datorii si Dumnezeu, cu Fiscul la poarta

×
Publicitate

Incepe razboiul in lacasul Domnului, la Constanta, dupa ce inspectorii de la Fisc au pus sechestru pe bunurile si pe Palatul Arhiepiscopiei Tomisului. Miza este recuperarea unei datorii imense, de aproximativ un milion de euro.

Cei de la Finante, anunta ca de trei ani institutia in cauza n-a mai virat contributiile la somaj, asigurari sociale si sanatate, desi sumele au fost luate din salariile preotilor. Inalt Prea Sfintia Sa s-a ferit sa discute despre acest subiect.

4.216.119 lei, aceasta este datoria pe care Arhiepiscopia Tomisului o are la bugetul de stat. Ca sa o recupereze, inspectorii de la finante au pus sechestru pe palat, 12 masini, un tractor, un apartament din Constanta si 800 de hectare de teren.

In toiul scandalului, Inalt Prea Sfintia Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a participat marti la slujba de Inaltarea Sfintei Cruci, de la manastirea Dervent. Urma sa sfinteasca si un izvor din curte insa cand a vazut camera de filmat, s-a retras in lacas cel mai probabil ca sa nu fie intrebat unde a disparut milionul de euro.

Preotii din judetul Constanta sunt revoltati

Au aflat ca de trei ani nu le-a platit nimeni contributiile si sustin ca Arhiepiscopia le-ar fi cerut acum sa acopere tot ei gaura. Asta in ciuda faptului ca, de luni de zile, Arhiepiscopia nu i-ar mai fi platit pe slujitorii domnului.

"Preotii din Dobrogea nu si-au vazut salariile de foarte mult timp. Arhiepsicopia le punea o cota de lumanari de vanzare prea mare si daca nu vindeau nu le dadeau salariile."

Contactat telefonic, purtatorul de cuvant al Arhiepiscopiei Tomisului a precizat ca nu are cunostinta despre toate aceste acuzatii. Cert este ca povestea de la Constanta a facut deja valva in lumea bisericeasca.

"Daca ne convine, Biserica este institutie publica, face apel la bugetul statului. Cand nu ne convine, ea este institutie privata, iar presa nu are ce cerceta pentru ca nu-i treaba ei. In momentul in care planeaza banuiala asupra bisericii care ar face lucruri mai putin ortodoxe, mai putin placute Domnului, mai cu seama in legatura cu bani, imobiliare sau alte bunuri valoroase, atunci reactia nu poate fi de ingaduinta", spune Radu Preda - profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Cluj.

Ca o surpriza placuta, inspectorii de la Fisc anunta ca au primit din partea Arhiepiscopiei o prima transa de 500.000 de lei. Asta nu inseamna, insa, nici un sfert din cat datoreaza institutia catre bugetul de stat.

Pana cand Arhipiscopia Tomisului nu vireaza tot, sechestrul nu va fi ridicat. In plus si conturile insitutiei sunt blocate, iar toti banii incasati sunt redirectionati catre buget.

Articol recomandat de sport.ro
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Razbunare cu sabia! Si-a atacat rivalul intr-o sala de sport!

UPDATE: Barbatul ranit cu o sabie intr-o sala de fitness a fost operat la Spitalul Judetean de Urgente din Targoviste si este in stare stabila. Agresorul va fi prezentat instantei cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile.

Politist si jandarm dupa gratii.Sunt acuzati de trafic si consum de droguri

UPDATE: In loc sa apere legea, au incalcat-o. Un politist si un jandarm din Bistrita-Nasaud au fost retinuti impreuna cu alti 8 suspecti de trafic si consum de droguri. Dupa o noapte petrecuta in arest, au aflat ca vor ramane dupa gratii inca 29 de zile.

Bautura l-a ucis! A murit dupa ce s-a dezechilibrat si a cazut de la etaj

A gresit etajul, dupa ce a baut un pahar in plus, si asta l-a costat viata. Un barbat de 61 de ani din Lugoj a murit, luni noapte, dupa ce a cazut in gol de la etaj.
 

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.