Referinta BNR a coborat nesemnificativ. 1 euro = 4,2952 lei

60169369

UPDATE: Cursul de schimb a oscilat foarte usor, in jurul nivelului de 4,2950 lei/euro, in prima parte a sedintei interbancare de miercuri, iar referinta anuntata de BNR a scazut nesemnificativ, cu 0,09 bani, la 4,2952 lei/euro.

Cursul de schimb a scazut nesemnificativ inca din prima ora a sedintei interbancare de miercuri, la 4,2955 - 4,2965 lei/euro, intr-o piata unde jucatorii nu au reactionat la datele privind inflatia din luna octombrie si nici la aprecierea usoara a valutelor din regiune.

Primele operatiuni au fost efectuate la 4,2960 - 4,2990 lei/euro, cotatii foarte apropiate de paritatea de la finalul sedintei de marti, de 4,2972 - 4,2988 lei/euro.

Ulterior, cursul s-a diminuat usor, insa pe volume reduse de tranzactionare, astfel ca la ora 10:00 euro era cotat la 4,2955 - 4,2965 lei, scrie Mediafax.

Dupa o scadere usoara, pana la 4,2940 - 4,2955 lei/euro, cursul a revenit la 4,2955 - 4,2960 lei/euro la jumatatea sedintei.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Numarul restantierilor care nu si-au platit ratele a crescut cu 23%

In ziarul Gandul de astazi, citim ca romanilor le este tot mai greu sa-si achite ratele, iar numarul restantierilor luati in vizor de firmele de recuperare a crescut cu 23% in ultimul an.

Ministerul Finantelor vrea sa amane cresterea accizelor in euro

Ministerul Finantelor (MF) trebuie sa ceara acordul Comisiei Europene in acest sens. Daca accizele in euro vor ramane neschimbate, ele se vor calcula oricum de la 1 ianuarie la un curs valutar cu 14% mai mare.

Peste 100.000 de romani, in vizorul recuperatorilor de credite

Romanii au tot mai multe greutati in achitarea ratelor la credite, in special la cele de nevoi personale si de consum.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.