Piata asigurarilor isi va incetini ritmul de crestere in 2009

60212417

Piata asigurarilor isi va incetini ritmul de crestere anul viitor, la 10 - 15%, comparativ cu avansul de 25% din 2008, cand volumul primelor va urca la 2,3 -2,4 miliarde euro, a declarat presedintele CSA, Angela Toncescu.


Volumul primelor de asigurare subscrise in primele noua luni ale acestui an a atins 6,675 miliarde de lei (1,83 miliarde euro), in crestere cu 25,6% fata de intervalul ianuarie-septembrie 2007, ritm care se va pastra pana la finele anului, in opinia presedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), ceea ce echivaleaza cu un total al subscrierilor pe 2008, in functie de evolutia cursului de schimb, de 2,3 - 2,4 miliarde euro, informeaza Mediafax.

Oficialul CSA sustine ca efectele crizei inca nu sunt vizibile in piata asigurarilor, desi s-a observat o accelerare a rascumpararilor la asigurari de viata, fenomen care poate sa nu fie determinat in mod direct de criza.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Obama vrea sa stimuleze economia cu 1000 de miliarde de dolari

Viitoarea administratie a presedintelui ales al SUA, Barack Obama, ia in considerare un plan cu o valoare care ar putea ajunge la 1.000 de miliarde de dolari, in doi ani, pentru stimularea economiei americane, aflata in recesiune.

Taxa auto triplata pentru masinile second hand se plateste de maine!

Taxa veche a murit, traiasca taxa noua. Duminica, la ora 12,  s-au inchis ghiseele administratiilor fiscale .De luni, toti cei care vor sa isi inscrie masina veche vor primi decizii de plata cu valori triple.

Brokerii au intermediat in primele noua luni prime de 2 miliarde de lei

Primele intermediate de cei 380 de brokeri de asigurari au insumat 2,05 miliarde lei, respectiv 31% din subscrierile totale din piata, potrivit datelor raportate Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.