Leul se bate din nou cu zlotul pentru cea mai tare moneda din regiune

Lei

Leul aspira din nou sa devina una dintre cele mai puternice monede din regiune, rezistand cu ajutorul bancii centrale valului de deprecieri care au maturat pietele emergente in ultimele zile.


Euro se tranzactiona joi la Bucuresti usor sub nivelul de 4,22 lei, in timp ce la Varsovia trecuse de pragul de 4,2 zloti. Aceasta dupa ce la inceputul lunii zlotul se intarise pana la un curs de aproape 4 zloti/euro, informeaza Ziarul Financiar.

Vineri, leul a continuat sa se intareasca, cursul coboarand sub 4,21 lei/euro. Expertii financiari si dealerii explica aceasta apreciere a monedei nationale prin interventii discrete ale bancii centrale, prin desemnarea premierului, dar si prin semnalele pozitive transmise de FMI si CE privind acordarea urmatoarelor transe ale imprumutului acordat Romaniei.

In plus, vineri, leul a fost sustinut si de evolutia monedelor din regiune, care in debutul sedintei s-au apreciat.

Costul protejarii cursului de catre BNR se vede insa in nivelul dobanzilor. Prin vanzarile de valuta, banca centrala absoarbe leii de pe piata, iar pe fondul secetei de lichiditati dobanzile la care bancile isi imprumuta lei intre ele pe perioade foarte scurte s-au apropiat din nou de 12% pe an. Acesta este practic un plafon, in conditiile in care bancile pot sa ia imprumuturi pe o zi de la BNR la 12% pe an, in sume nelimitate, daca au titluri de stat cu care sa garanteze. Dobanda-cheie a BNR este insa considerabil mai jos, la 8% pe an.

Citește și
Lei
Desemnarea lui Emil Boc da un impuls pozitiv leului pe piata interbancara!

Spre comparatie, la Varsovia bancile poloneze isi imprumuta zloti intre ele pe o zi la dobanzi de putin peste 2% pe an, in timp ce rata cheie a bancii centrale poloneze este de 3,5% pe an. Autoritatea poloneza nu a intervenit pe piata pentru a controla cursul zlotului, permitand deprecierea libera a monedei in momentele dificile.

Citeste mai multe despre acest subiect in Ziarul Financiar.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Leul se apreciaza! Rate mai mici, preturile produselor de import, la fel
Leul se apreciaza! Rate mai mici, preturile produselor de import, la fel

Moneda nationala a continuat sa se aprecieze in prima ora a sedintei interbancare de vineri, iar cursul pe piata interbancara a ajuns sub nivelul de 4,21 lei/euro, iar cel BNR a coborat la 4,2057 lei/euro, minimul ultimelor doua luni si jumatate.

Desemnarea lui Emil Boc da un impuls pozitiv leului pe piata interbancara!
Desemnarea lui Emil Boc da un impuls pozitiv leului pe piata interbancara!

Moneda nationala s-a apreciat in debutul sedintei, contrar evolutiei din regiune, pe fondul vanzarilor de valuta, impulsionate de desemnarea premierului, jucatorii anticipand, de asemenea, o interventie indirecta a bancii centrale, potrivit dealerilor.

Vizita FMI nu clinteste cursul
Vizita FMI nu clinteste cursul

Euro a inghetat luni in intervalul 4,24-4,25 lei pe piata valutara de la Bucuresti, jucatorii asteptand concluziile vizitei neasteptate a Fondului Monetar International (FMI), dar si eventuala incheiere a crizei de pe scena politica.

Recomandări
Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”
Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”

Preşedintele american Donald Trump s-a declarat vineri arbitrul suprem al oricărui acord de pace între Ucraina şi Rusia, el declarând pentru Politico faptul că, până nu aprobă el, Volodimir Zelenski „nu are nimic”.

Impozitele pe locuințe vor exploda în 2026. Unii proprietari vor plăti și de două, trei ori mai mult
Impozitele pe locuințe vor exploda în 2026. Unii proprietari vor plăti și de două, trei ori mai mult

În 2026 impozitele pe locuințe vor crește mai mult decât de obicei, a decis Guvernul. Taxele se vor mări cu aproape 80%, însă au fost eliminate reducerile în funcție de vechimea locuinței, așa că în unele cazuri, creșterea va fi dublă sau chiar triplă.

Mesaje de Sfântul Ștefan 2025. Urări și felicitări pentru cei care astăzi își serbează onomastica
Mesaje de Sfântul Ștefan 2025. Urări și felicitări pentru cei care astăzi își serbează onomastica

În a treia zi de Crăciun, pe 27 decembrie, creștinii îl sărbătoresc pe Sfântul Ștefan, primul martir al Bisericii, care a vestit și mărturisit credința în Iisus Hristos.