Cum ii convingeti pe cei mici sa manance legume. Trucurile care nu dau niciodata gres

×
Codul embed a fost copiat

Pasta de masline, susan copt, boia dulce! Folositi-le pentru a-i convinge pe cei mici sa accepte mai usor o portie de legume anoste.

 "Nu-mi plac legumele". Daca aveti copii, sigur ati auzit aceste cuvinte! Ca sa-i convingeti sa consume vegetale, apelati la cateva trucuri.

Incercati sa le preparati sosuri din plante aromate, cu boia dulce. Si folositi maslinele care pot schimba radical gustul unui preparat.

Va plac cartofii prajiti cu o friptura mare alaturi si fara nici un strop de salata verde? Atunci nu va imaginati ca un copil va consuma cu placere cateva legume fierte si anoste. Asadar, exemplu parintilor e primul pas pentru a determina copilul sa accepte legumele neprajite.

Exista si reversul medaliei, cand parintii consuma hrana corect praparata, iar cel mic viseaza doar la prajituri si cartofi prajiti. Si, totusi, cum pot fi acceptate legumele gratinate, fierte sau preparate la abur? Peste toate puneti un mix din ulei presat la rece, zeama de lamaie si ierburi aromate.

Citește și
De ce nu este bine să fumăm și să mâncăm produse lactate după intervenții în cavitatea orală
De ce nu este bine să fumăm și să mâncăm lactate după intervenții în cavitatea orală

Tot peste legume le la abur, adaugati un sos facut din aceleasi legume. Insa mixati-le cu putin ulei, suc de rosii si usturoi. Exista si variante sanatoase de sos alb.

Si maslinele cu boia dulce si lamaie imbunatesc radical gustul unor legume. Dar si mixul de capere poate deveni un sos delicios. Puteti da o aroma speciala si unor legume precum morcovul, conopida si broccoli.

Daca cei mici refuza cu vehementa vegetalele, puneti in mixer legume fierte si racite, dar si legume crude. Combinati cu suc de rosii, putina sare si unt. Apoi ungeti o felie de paine cu aceasta combinatie. E gustoasa si plina de nutrienti.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Pericolele ascunse intr-o sticla de apa. Putini stiau ca exista acest riscuri pentru sanatate
Pericolele ascunse intr-o sticla de apa. Putini stiau ca exista acest riscuri pentru sanatate

Chiar daca toti medicii recomanda consumul de apa in cantitati suficiente, exista anumite riscuri mai putin cunoscute, de care oamenii trebuie sa tina cont.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.