UEFA a desemnat victoria CFR-ului de pe Old Trafford drept una dine cele mai mari surprize din Liga

CFR Cluj

Victoria echipei CFR Cluj pe Old Trafford, in fata formatiei Manchester United, scor 1-0, este considerata de UEFA una dintre cele trei mari surprize ale fazei grupelor din acest an al Ligii Campionilor.

Celelalte doua mari suprize ale fazei grupelor sunt victoria obtinuta de Celtic Glasgow in fata formatiei FC Barcelona, scor 2-1, si succesul obtinut de echipa bielorusa BATE Borisov in fata lui Bayern Munchen, scor 3-1.

Cea mai buna echipa in faza grupelor a fost desemnata campioana Germaniei, Borussia Dortmund, iar cel mai bun jucator a fost ales atacantul formatiei Galatasaray Istanbul, Burak Yilmaz, autorul a sase din cele sapte goluri marcate de turci in faza grupelor.

Cel mai frumos gol a fost ales cel marcat de fundasul francez al echipei AC Milan, Philippe Mexes, in partida cu Anderlecht Bruxelles, iar cea mai frumoasa intalnire a fost desemnata cea dintre Real Madrid si Manchester City, castigata de spanioli cu scorul de 3-2.

Atacantul formatiei Paris Saint-Germain, Zlatan Ibrahimovici, a devenit primul fotbalist care a marcat pentru sase echipe in Liga Campionilor. Suedezul a mai inscris pentru Ajax Amsterdam, Juventus Torino, Internazionale Milano, FC Barcelona si AC Milan.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

Dezamagirea fazei grupelor a fost desemnata detinatoarea trofeului, Chelsea Londra, care nu a reusit calificarea in optimile de finala.

La capitolul vointa, UEFA a ales echipa croata Dinamo Zagreb, care in minutul 90+5 al partidei din ultima etapa a grupelor a reusit sa inscrie singurul gol din aceasta faza. Cu acel gol, Dinamo Zagreb a obtinut primul punct in faza grupelor si a evitat astfel sa egaleze recordul de 12 infrangeri consecutive in Liga Campionilor, detinut de formatia Anderlecht Bruxelles.

NEWS ALERT Veste uriașă pentru Simona Halep!

Cu exceptia lui Felgueiras, toate vedetele campioanei sunt de vanzare. Sefii din Gruia se bazeaza pe cresterea de cota dupa participarea in grupele Ligii.

CFR a castigat pe Teatrul Viselor, 1-0, cu Manchester United, dar nu a fost de ajuns pentru ramanerea in Liga. Braga a condus-o pe Galatasaray, dar a pierdut cu 2-1. Turcii au dat golul calificarii in minutul 80.

Israelul atacă Iranul. Explozii puternice și în sudul Siriei

Israelul a lansat un atac asupra Iranului ca răzbunare pentru atacurile iraniene asupra teritoriului său de la sfârşitul săptămânii trecute, a declarat ABC News joi seară, citând un înalt oficial american, transmite vineri AFP.

Nicolae Ciucă, despre introducerea serviciului militar obligatoriu: Nu avem pregătită infrastructura necesară

Nicolae Ciucă, a declarat, joi, că România nu are pregătită infrastructura necesară pentru introducerea serviciului militar obligatoriu în următorii doi ani, el menţionând şi că "s-au dus vremurile" în care oamenii să fie aduşi cu arcanul la armată.

SUA au împiedicat prin veto aderarea la ONU a Palestinei ca stat membru cu drepturi depline

SUA au pus capăt joi speranţei firave a palestinienilor de a deveni membri cu drepturi depline la ONU, impunând, în mod deloc surprinzător, un veto în Consiliul de Securitate cererii palestiniene, criticată de Israel.