Poleiul a facut victime azi-noapte pe soselele din Maramures

×
Publicitate

Doua accidente au avut loc la interval de doar cateva minute, din cauza drumului acoperit de gheata, spun politistii. Mai multi soferi au derapat, iar masinile lor au ajuns pe contrasens.

 Primul accident s-a petrecut la 10 km de Baia Mare, in localitatea Tautii Magheraut. Un tanar de 25 de ani a pierdut controlul volanului si a intrat pe contrasens. Exact atunci insa, din fata se apropia o alta masina, condusa de o femeie. Nici ea n-a reusit sa evite impactul, iar in urma izbiturii cele doua autoturisme au fost aruncate la zeci de metri una fata de cealalta.

Ambii soferi au fost raniti si transportati la Spitalul din Baia Mare. Tanarul care a recunoscut ca a provocat accidentul este ranit usor. Soferita are insa ceva rani mai serioase.

La doar cateva minute dupa ce echipajele s-au retras, un alt accident era anuntat la 112. S-a intamplat in localitatea Satulung, la circa 20 km distanta fata de primul, iar cauza, spun politistii, a fost aceeasi: drumul acoperit de polei. Un barbat care se intorcea din Italia, sa-si petreaca acasa sarbatorile, s-a trezit brusc in fata cu un alt autoturism. N-a avut ce sa mai faca, iar impactul s-a produs.

In masina care a intrat pe contrasens, spun politistii, se aflau patru persoane printre care si un copil de 10 ani. El a fost si singurul ranit. A fost transportat rapid la Spitalul din Baia Mare, iar medicii spun ca ranile pe care le prezenta nu sunt prea grave.

 

Articol recomandat de sport.ro
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
Citește și...
Tragedie in judetul Mures. Un tanar a murit in urma unui accident pe calea ferata

Tanarul a fost lovit in plin de trenul interregio Targu Mures - Timisoara si nu a avut nici o sansa. In urma impactului, autoturismul a fost tarat aproape 200 de metri.

1.000.000 de pasageri au zburat de pe Aeroportul International "Avram Iancu" din Cluj in 2013

Pasagerii zborului Cluj-Napoca – Bergamo au avut parte de o surpriza in momentul imbarcarii. Cativa dintre ei au fost premiati de catre reprezentantii aeroportului cu bilete de avion dus-intors, abonamente de parcare si vouchere.

Cele 15 persoane retinute in dosarul contrabandei cu aur vor sa-si petreaca sarbatorile in libertate

Magistratii Curtii de Apel din Alba Iulia au de judecat astazi un dublu recurs, in dosarul de contrabanda cu aur, in care 15 persoane au fost arestate saptamana trecuta.

Recomandări
Ilie Bolojan, despre una dintre marile greșeli făcute de stat în ultimii ani: „E simplu să semnezi, mai greu să finanțezi”

Premierul demis Ilie Bolojan afirmă că una dintre erorile făcute în ultimii ani a fost supracontractarea lucrărilor de construcții și de investiții. 

Unde pot verifica șoferii, în timp real, prețul motorinei la toate benzinăriile. Primele efecte ale reducerii accizei

Motorina s-a ieftinit la benzinăriile din țară. În unele locuri, un litru de diesel a coborât sub 10 lei. Este efectul accizei dinamice, care a intrat ieri în vigoare. 

ANM: Vremea se răceşte acentuat în mai multe regiuni. Cod galben de ploi torențiale și vijelii pentru ziua de marți. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, luni, o informare de instabilitate atmosferică şi răcire accentuată, valabilă până marţi seara în majoritatea regiunilor.