Piruete si marsuri pentru timpul liber

×
Publicitate

Parintii clujeni au gasit alternative in ritmuri de dans pentru ca fetitele lor sa nu mai piarda ore in sir in fata calculatorului sau a televizorului. Ca sa-i deconecteze pe cei mici de la internet, au mizat pe balet, majorete cu pompon sau baton.

Micile balerine se antreneaza, de exemplu, la Palatul Copiilor din Cluj. Intr-o singura grupa sunt inscrise 35 de fetite, cu varste cuprinse intre patru si sase ani, si toate asteapta cu nerabdare ora de dans.

Laura Ursu este profesoara de balet si se ocupa de fiecare fetita in parte pentru ca fiecare miscare sa fie corecta. „Deocamdata facem o introducere in balet. Le place, muncesc si prind foarte repede. Sunt incantate si au foarte multa energie, lucreaza intruna si sunt foarte dragute” spune Laura, mandra de elevele ei.

Din sala de balet trecem in sala de sport, unde gasim ritmuri mai alerte si majorete pline de entuziasm. In loc sa isi piarda timpul navigand pe internet sau in fata televizorului, aceste fete prefera sa imbine utilul cu placutul. „Am ales dansul, majoretele, pentru a face un sport in primul rand si pentru a nu sta in fata calculatorului”, spune Ana-Maria Constantinov, mamica uneia dintre majorete. Claudia Sarik, o alta mama spune ca a intrebat-o pe fiica ei ce ar vrea sa faca si a spus ca vrea sa danseze si i s-a parut o idee buna pentru disciplina. Optiunea este cu atat mai tentanta cu cat aceste cursuri costa intre 25 si 40 de lei pe luna.

In mai putin de o luna veti putea vedea si rezultatul muncii lor, la campionatul de majorete.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Ben Johnson, unul dintre cei mai rapizi oameni ai lumii, a ajuns la CFR

Atletul care domina proba de 100 de metri in anii ‘80, Ben Johnson, a vizitat azi clubul clujean si a propus mai multi jucatori de la scoala de fotbal italiana cu care colaboreaza.

Peste 300 de locuri de munca pentru locuitorii din Alba

Concernul Bosch se extinde la Blaj si va crea in urmatorii ani peste 300 de locuri de munca. Lucrarile la noul sediu vor demara saptamana viitoare si urmeaza sa fie finalizate intr-un an de zile.

Cinci tineri sportivi clujeni vor primi burse

Sportivii primesc burse din Fondul „U pentru Cluj”, constituit in urma licitatiei online derulata de Fundatia Comunitara Cluj. Pe langa aceste burse, fundatia a pus bazele a trei proiecte noi care vin in ajutorul sportivilor cu dizabilitati.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.