Filarmonica de Stat Transilvania si-a achizitionat un pian de 600.000 de lei

60613678

Debut promitator in noua stagiune a Filarmonicii de Stat Transilvania – un pian de 600.000 de lei a fost adus recent de la fabrica Steinway din Germania.

Instrumentul muzical a fost ales de catre Marius Tabacu, directorul filarmonicii, fiind unul dintre cele mai bune piane de concert din tara. Astfel de instrumente mai exista numai la Academia de Muzica si la filarmonicile din Timisoara si Ploiesti.

Debutul noii stagiuni a Filarmonicii are loc vineri, ora 19.00, printr-un concert simfonic de vioara si violoncel al sotilor Ana si Zsolt Torok, acestia fiind prezenti in premiera la Cluj. Cei doi sunt colegi in Orchestra Simfonica a Filarmonicii, dar si in Cvartetul Arcadia.

Intregul concert simfonic va fi dirijat de catre Paul Mann, cuprinzand lucrarile “Dublul concert pentru vioara si violoncel in la minor, op.102”, de Johannes Brahms (1833-1897) si “Simfonia nr. 6 in Re major, op. 60 (1880), de Antonia Dvorak (1841- 1904).

La fel ca in anii trecuti, filarmonica isi desfasoara activitatea in sala Auditorium Maximum a Universitatii Babes-Bolyai. Chiria lunara pentru aceasta sala este de 30.000 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
24 de tone de sare au fost retrase din comert. AFLA motivul

Inspectorii Comisariatului Judetean pentru Protectia Consumatorului Cluj au primit mai multe sesizari prin care erau anuntati ca se ambaleaza sub eticheta de “sare alimentara iodata” sare de tip industrial.

Fanii Universitatii pot sa stea linistiti! Dovada ca "U" – Dinamo se va juca pe Cluj Arena

Cu toate ca Ana Maria Prodan a spus iar, dupa meciul cu Astra, ca echipa nu va mai juca pe Cluj Arena meciul cu Dinamo pe motiv ca a primit un ultimatum de la Consiliul Judetean, presedintele CJ, Horia Uioreanu, a negat afirmatiie lui AMP.

Festivalul International de Teatru „Povesti” isi deschide portile la Alba Iulia

Dansatori profesionisti de talei mondiala le vor oferi albaiulienilor un spectacol de exceptie in prefata festivalului. Dansatorii de talie mondiala au pregatit o reprezentatie a spectacolului de step „Clap”.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.