Doua obiecte de patrimoniu furate din Ungaria, de 30.000 de euro, recuperate de politistii romani

×
Publicitate

Dupa trei luni in care n-a mai sperat sa le vada vreodata, un colectionar de obiecte de arta din Budapesta si-a primit inapoi doua cupe din aur si argint, care valoreaza 30.000 de euro.

 

Obiectele ii fusesera furate in februarie, iar politistii romani de frontiera au reusit sa le recupereze de la doi indivizi din judetul Satu Mare.

Una dintre cupe, confectionata din argint, simbolizeaza cele sapte zile ale saptamanii zeilor romani si a fost evaluata la aproximativ 27.000 de euro, iar a doua, din lemn de cocos si argint suflat cu aur, valoreaza aproape 3.000 de euro. Ambele fac parte din patrimoniul cultural national al Ungariei.

Comorile, aflate in posesia unui colectionar, au fost furate, impreuna cu alte 37 de obiecte de valoare, de doi „colectionari" de ocazie romani si un complice maghiar. Cele doua cupe au fost introduse in Romania, unde hotii au inceput sa caute cumparatori. Politistii de frontiera din Sighetu Marmatiei au intrat insa pe fir si le-au zadarnicit tranzactia.

Colectionarul maghiar se poate bucura deocamdata doar pentru recuperarea celor doua cupe; despre celelalte 37 de obiecte care i-au fost furate, nu se stie inca nimic.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Komondor campion. Raro este cel mai frumos caine din lume

Komondorul Raro traieste la Targu Mures, iar de cand a pus mana pe marele premiu de frumusete din Ungaria, stapanii lui nu isi mai incap in piele de fericire.

Masinile de altadata fac spectcol in Clujul de azi

Parada automobilelor retro revine la Cluj-Napoca cu un eveniment de exceptie. Cel mai amplu eveniment al masinilor retro din Cluj poate fi admirat, in acest weekend, in doua locatii din oras.

Iuliu Muresan se gandeste deja la finala: Vrem sa castigam in fata Petrolului

CFR Cluj s-a calificat in finala Cupei Romaniei-Timisoreana, in urma victoriei, cu scorul general de 2-0, in fata formatiei Astra Giurgiu, in semifinalele competitiei.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.