Doar 12 posturi deblocate in spitalele clujene

60576028

Ministerul Sanatatii a deblocat doar 12 posturi pentru judetul nostru din cele 500 solicitate de managerii unitatilor spitalicesti si de reprezentantii Directiei de Sanatate Publica Cluj.

Din cele 12 posturi deblocate, 4 medici si asistenti medicali vor fi angajati la Spitalul Judetean, si cate 2 posturi vor fi puse la bataie in cele 4 institute din Cluj, al Inimii, de Urologie si Transplant Renal, de Gastroenterologie si Hepatologie si Oncologic.

Deficit va fi in continuare in Spitalul Judetean si Spitalul de Copii, pe specialitatile medicina de urgenta, terapie intensiva si chirurgie. In toata tara Guvernul a aprobat deblocarea a 500 de posturi, cele mai multe, aproape 200, pentru judetul Iasi.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Un barbat de 49 de ani a fost impuscat mortal de colegul de vanatoare

Un barbat de 49 de ani din Cergau Mare a murit noaptea trecuta, in timpul unei partide de vanatoare. Acesta a fost impuscat accidental, de colegul de vanatoare.

LOVITURA. CFR e aproape sa castige lupta cu Dinamo pentru Eric

Eric de Oliveira poate ajunge dupa un an si jumatate in Gruia. Fotbalistul a ajuns in decembrie 2010 la un acord cu CFR pentru un transfer, pentru un salariu de 120.000 de euro. Totul se intampla dupa meciul CFR – Roma, din Liga Campionilor.

Un batran a fost batut cu furcile pentru ca a cosit terenul vecin

Pentru ca s-a intins prea mult si a cosit iarba de pe terenul altora, un batran de 79 de ani din judetul Satu Mare a platit scump: proprietarii l-au batut cu furcile atat de rau, incat omul este tinut acum in viata doar de aparate.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.