Derby de Cluj – Orasul va respira in alb si negru, transmit suporterii U Cluj

60573165

Peste 1.000 de euro au strans fanii „sepcilor” pentru fumigene, petarde, confetii si bannere. „Pregatiti-va aparatele foto si camerele video!”, a transmis Calin Misan, unul dintre cei mai vechi membri ai galeriei.

Pentru fanii Universitatii partida de astazi reprezinta o noua ocazie pentru a-si demonstra forta si inventivitatea. Ultrasii promit sa umple peluza si sa-si faca simtita prezenta printr-un spectacol de culoare si lumina. Fanii alb-negrilor si-au dat intalnire inca de la ora 16:00, in centrul orasului, unde isi vor incepe repertoriul si de unde vor pleca, in jurul orei 19:00, spre stadion. „Centrul Clujului va fi alb-negru. Vom fi peste tot. Orasul va respira in alb si negru”, a spus Calin Misan.

Numai 600 de ceferisti la meci

Coregrafia pe care o pun la cale fanii gazdelor a costat peste 5.000 de lei, bani care au fost colectati de la suporteri, care si-au pus in cap sa uimeasca din nou audienta, chiar si cu riscul ca terenul sa fie suspendat dupa spectacolul de astazi. „Facem spectacol chiar daca va fi ultimul meci din acest sezon”, si-au spus fanii. Oficialii se asteapta la un nou record de audienta. Pana ieri se vandusera 10.000 de bilete. „Estimez ca vor fi in jur de 25.000 de spectatori”, a spus Felix Grigore, noul presedinte CA al lui „U”. CFR-ul a solicitat doar 600 de bilete pentru propria galerie.

„U” Cluj - CFR ii pune pentru prima data fata in fata ca adversari din calitatea de antrenori pe doi buni prieteni: Claudiu Niculescu si Ioan Andone. Antrenorul lui „U” recunoaste ca a invatat cel mai mult in actuala meserie de la „Falcos”, tehnicianul marii rivale din Gruia, unul dintre cei cu care Niculescu s-a consultat imediat dupa instalare. Buni prieteni, cei doi se dueleaza azi in derbyul Clujului, intr-un meci extrem de important pentru titlu. „Timp de 90 de minute suntem rivali, apoi prieteni. Vreau insa sa il bat. Nu ar fi prima data cand imi bat un fost elev. Niculescu are potential de antrenor, se vede ca a luat ce e mai bun de la cei cu care a lucrat”, l-a gratulat Andone, care se asteapta la un meci infernal.

„Numai cine nu are multa minte se gandeste ca e deja campion. Va mai fi mai greu decat in meciul din 2008 in care am luat titlul”, a mai spus tehnicianul CFR-ului.

„Andone m-a invatat ce e disciplina”

Si elevul Niculescu vrea sa-si invinga mentorul Andone. „E antrenorul de la care am invatat cel mai mult pentru ca am lucrat 4 ani cu el. Cel mai important lucru pe care l-a invatat? Fara disciplina nu poti face performanta. Nu e insa lupta mea cu Andone, e derby-ul Clujului", a zis Niculescu, cel care la Dinamo a avut cele mai bune performante sub comanda lui Andone.

„U” cauta victoria dupa 40 de ani

Alb-negrii spun ca un succes cu CFR ar salva impresia intregului sezon. De asemenea, Florian Walter le-a cerut jucatorilor sa castige si pentru a bifa prima victorie impotriva rivalilor din Gruia. Antrenorul Claudiu Niculescu e convins ca poate aduce primul succes dupa cel din 3 mai 1972, 1-0 pe vechiul stadion „Ion Moina”. „Am castigat in Ghencea cu Dinamo, dupa 18 ani, de ce n-am bate si CFR-ul?”, zice Niculescu. De cand e Paszkany finantator, CFR a bifat trei victorii si doua remize in derby-urile Clujului.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Cum se vor putea programa românii la medic din noua platformă ”e-Sănătatea Mea”

Din luna septembrie, pacienții vor putea să își programeze online vizitele în ambulatoriile de specialitate din sistemul public. Apoi, doctorii vor putea emite rețete electronice și scrisori medicale direct prin noua platformă. 

Debitul Dunării se apropie de un nivel critic. Ce riscă România dacă va fi oprit și reactorul 2 de la centrala Cernavodă

Este alertă pe piața energiei. Autoritățile au amânat deocamdată decizia de a opri și reactorul 2 de la centrala nucleară Cernavodă, din cauza debitului scăzut al Dunării. Însă pericolul nu a trecut, dimpotrivă. 

FK Auda - FCSB 4-1. Rușine istorică: ”Roș-albaștrii”, eliminați din Europa cu 7-3 la general de o echipă necunoscută

FCSB a fost învinsă și în meciul retur din Conference League, după ce în prima manșă a pierdut cu 3-2, iar ”roș-albaștrii” suferă o eliminare rușinoasă din Europa. Meciul FK Auda - FCSB s-a terminat cu scorul de 4-1, un neveromisil 7-3 la general.