Cetatea Alba Carolina va reveni la viata

60377469

12 spatii din interiorul Cetatii, de tip vauban, libere, urmeaza sa fie scoase la licitatie pentru a fi ocupate.

 

In locatiile libere, cei care le vor concesiona le vor putea folosi pentru activitati culturale, de relaxare, ateliere mestesugaresti, spatii comerciale, cluburi si pub-uri. Indiferent de natura lor, fiecare spatiu va cuprinde obligatoriu un punct de informare cu activitate redusa.

Scopul autoritatilor este de a revitaliza toata cetatea si de a atrage cat mai multi turisti. Pretul estimat de catre beneficiar pentru elaborarea documentatie, conform normativelor in vigoare, este de 19.000 de euro pentru o suprafata studiata de 3.950 mp. Termenul prevazut pentru executie este de 60 de zile de la semnarea contractului.

 

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Mugur Isărescu: „În vară dispare cocoașa”. Inflația poate atinge 11% în iulie după scumpirea energiei și creșterea TVA

Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale a României, a prezentat marți dimineață Raportul trimestrial asupra inflaţiei. El a explicat că va urma un val inflaționist, dar și că „cocoașa” ar urma să dispară în vară.

Furtuni în jumătate de țară, până la finalul săptămânii. Cod galben de vânt în 11 județe. HARTĂ

Majoritatea regiunilor ţării se vor afla, până sâmbătă dimineaţa, sub o informare de instabilitate atmosferică, cantităţi de apă însemnate şi intensificări ale vântului, emisă marţi de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Record pentru o lucrare a lui Brâncuși. „Danaida” a fost vândută la New York cu peste 107 milioane de dolari. FOTO

„Danaida”, o lucrare celebră a lui Constantin Brâncuși, a fost vândută cu peste 107 milioane de dolari la licitația organizată luni de casa Christie's în New York, fiind era una dintre cele mai așteptate lucrări.