Cearta intre doua familii de romi din Mures s-a terminat cu interventia jandarmilor si cu victime

60581400

Un tanar de 18 ani a murit si fratele lui de 25 de ani a ajuns la spital, dupa ce au fost impuscati de jandarmi. La randul lor, doi dintre jandarmi au fost si ei raniti, iar unul a fost internat pentru ca era serios lovit la cap cu o ranga.

Martorii spun ca scandalul a pornit de la o bataie intre doi copii. Familia unuia l-ar fi palmuit pe celalalt baiat, rudele acestuia au sarit si ele si nu peste mult timp a fost nevoie de interventia jandarmilor.

Conflictul a luat amploare, iar rudele si-au varsat furia asupra fortelor de ordine. Un jandarm a ajuns in stare grava la spital dupa ce a fost lovit in cap cu o ranga, iar un coleg de al sau a fost ranit usor.

Jandarmii au folosit armamentul din dotare, dupa ce, spun ei, i-au somat pe agresori si au tras focuri de avertisment. Doi frati au fost loviti de gloante. Familiile celor impuscati ii acuza acum pe jandarmi.

Dosarul a fost preluat de procurorii militari, care vor stabili cum s-au petrecut lucrurile si daca jandarmii au folosit armele justificat.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Rezultate partiale. Horea Uioeranu a castigat Consiliul Judetean Cluj

Potrivit cifrelor publicate, Uioreanu a intrunit 39,17% dintre voturi, in timp ce actualul presedinte, Alin Tise, a fost votat de 36,93% dintre alegatori.

Peste 5.000 de elevi clujeni au intrat in febra examenelor

Examenul de bacalaureat a inceput cu trei ore mai tarziu decat ar fi trebuit din cauza alegerilor. Prima proba, cea orala la limba si literatura romana, a inceput la ora 12.00.

Zeci de gosdpodarii au fost inundate, iar hectare intregi de culturi sunt una cu pamantul

Nimic nu a putut sta in calea apelor care au maturat totul in cale, iar oamenii au ramas fara animale si bunuri. Pagubele cresc de la o clipa la alta, precum nivelul apei.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.