Au inceput inscrierile la Innovation Labs 2017 pentru Hackathonul din Cluj-Napoca

61866307

Innovation Labs 2017, cel mai mare program de pre-accelerare pentru startupuri tehnice la inceput de drum din Romania, invita tinerii pasionati de tehnologie sa isi aduca ideile la viata in programul de mentorat.

 

Inscrierile sunt deschise tinerilor care isi doresc sa traiasca experienta unui startup pe care sa il dezvolte alaturi de mentori de top, antreprenori si specialisti in ICT si business. Programul din Cluj-Napoca este organizat de Tech Lounge si Simplon cu sprijinul Orange, Carrefour, BRD Groupe Societe Generale, Enel, precum si The Romanian-American Foundation, partener strategic.

Innovation Labs 2017 urmareste 6 directii de dezvoltare pentru Smart Territories: Agriculture, Cyber-Security, Energy, Health & Lifestyle, Retail si Smart Cities. Tinerii pornesc de la o idee pe care o rafineaza in cadrul programului de mentorat si care evolueaza treptat intr-un prototip viabil si persuasiv, cu aplicatii in piata.

Programul Innovation Labs 2017 se va desfasura intre 4 martie si 24 mai.

Rezultatele programului Innovation Labs

Pre-acceleratorul Innovation Labs se afla anul acesta la a 5-a editie. In cei 4 ani de activitate, prin experienta de mentorat de 3 luni au trecut 117 echipe si peste 800 de participanti din 4 orase din Romania.

Structura programului Innovation Labs 2017

Programul este structurat in trei etape: Hackathon, Boost Day si Demo Day.

Hackathon-ul de 24 de ore ofera tinerelor echipe oportunitatea de a-si contura mai clar ideile, de a le sustine in fata juriul si a publicului si de a-si consolida echipa. Cele mai bune echipe vor continua sa isi dezvolte produsele in cadrul programului de mentorat din martie – mai, prin intalniri saptamanale cu specialisti de top din industria ICT si din business, consolidandu-si prototipul initial intr-un produs viabil si functional.

Echipele isi prezinta prototipurile finale pe 24 mai la Demo Day, in fata potentialilor investitori, parteneri si mass media. Este un eveniment vibrant si, in acelasi timp, un nou inceput pentru echipe, care au sansa de a castiga atentia unor finantatori, parteneri si noi utilizatori.

13 februarie – 9 martie 2017: Perioada de inscrieri pentru Hackathonul din Cluj;

1 – 12 martie 2017: Hackathonul din Cluj-Napoca, care se va desfasura la Impact Hub Cluj-Napoca Candidate

Inscrierea la Hackathon se poate face accesand www.innovationlabs.ro/register. Participatii la programul Innovation Labs vor avea acces la tehnologii oferite de catre partenerii programului: www.innovationlabs.ro/tech.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Surse: Nicușor Dan crede că România ar fi fost într-o situație mai bună dacă Guvernul Veștea ar fi trecut cu sprijinul AUR

Parlamentul intră în vacanța fără să fi votat un Guvern cu puteri depline. Iar președintele nu a desemnat un nou premier pentru că, spune el, nici unul dintre cei propuși de partide nu are șanse să adune voturile necesare.

Peste 400 de persoane moarte la „azilul groazei” din Bihor, găsite îngropate pe un câmp. Detalii șocante din ancheta DIICOT

Acuzații oribile vizează un nou azil al groazei descoperit în Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine fără autorizație peste 400 de persoane vulnerabile este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Furtuna a făcut ravagii în București și Ilfov: peste 900 de intervenții, un mort și Cod roșu de vijelie

O furtună violentă a lovit marți seară Bucureștiul și județul Ilfov, unde ANM a emis Cod roșu de vijelie, ploi torențiale și grindină.