Fiscul scoate la vanzare aripi de pui. Mii de kilograme sunt vandute la preturi foarte mici

60541107

Oferta pe cat de inedita, pe atat de profitabila, nu este vreo promotie a unui supermarket. Este o licitatie a Fiscului, care a vandut aripi de pui cu doar un leu kilogramul.

Licitatia a fost organizata astazi de Directia Generala a Finantelor Publice Arad, care a executat silit un comerciant din Timisoara, de la care a confiscat 3.500 de kilograme de aripi de pui congelate. Pentru ca marfa expira peste numai trei saptamani, functionarii s-au grabit sa organizeze licitatia, asa ca au lasat mult si din pret.

Desi s-a pornit de la 75 de bani pe kilogram, doar doua oferte au fost inregistrate. “S-a plecat de la un pret foarte mic pentru a nu exista riscul sa nu avem ofertanti, iar marfa sa expire”, a declarat purtatorul de cuvant al institutiei, Calin Arusti.

Aripile au fost adjudecate la un leu kilogramul, iar comerciantul care a intrat in posesia lor a spus ca se grabeste sa le vanda mai departe ca sa nu ramana cu ele in congelatoare pana expira. Le va vinde in orasul aradean Ineu sub pretul din magazine, care in judetul Arad este cuprins intre 8 şi 13 lei.
 

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Universitatea de Vest "Vasile Goldis" din Arad sarbatoreste 22 de ani de la infiintare (P)

Rectorul fondator al Universitatii Vasile Goldis din Arad, prof. Univ. Dr. Aurel Ardelean, a marcat cei 22 de ani de la fondarea universitatii aradene printr-o alocutiune in prezenta invitatiilor de marca din viata culturala si universitara aradeana.

O lovitura de cutit a pus capat aseara sirului de batai la betie, intr-o familie din judetul Arad

Unul dintre fii, in varsta de 28 de ani, bolnav psihic, si-a ucis parintele dupa o cearta izbucnita intre ei.

Salarii de TOP, de 20 de ori mai mari pentru membrii CA si AGA ai societatii ce adminstreaza pietele

La TOP SA si salariile sunt de top. Cate 15.000 de lei pe an pentru fiecare membru al Consiliului de Administratie sau al AGA de la societatea aflata sub autoritatea Primariei Arad, dupa ce si-au majorat remuneratiile de 20 de ori.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.