Campania electorala din turul II a inceput cu atacuri nationaliste. Candidatii se acuza de secesiune si ... "cretinisme"

Klaus Iohannis, Victor Ponta

Vineri, 7 noiembrie 2014, este data la care incepe oficial campania electorala pentru turul al 2-lea al alegerilor prezidentiale, conform programului electoral aprobat, in care Victor Ponta si Klaus Iohannis se lupta pentru fotoliul de la Cotroceni.

Urmariti cele mai noi informatii si analize despre alegerile din acest an din Romania in sectiunea speciala ALEGERI PREZIDENTIALE 2014, precum si pe Twitter @StirileProTV.

Conform legii, campania electorala din turul 2 al alegerilor prezidentiale 2014 se incheie pe 15 noiembrie 2014, ora 07.00.

Cu o zi inainte de inceperea oficiala a campaniei electorale, Victor Ponta, aflat deja in turneu electoral in Baia Mare, a declansat atacul asupra contracandidatului sau, pe tema descentralizarii.

"Eu cred ca si domnul Iohannis vrea descentralizare. Da stiti la fel de bine ca si mine ca orice idee de descentralizare venita de la domnul Iohannis va fi considerata oriunde in alta parte ca o idee de secesiune, ca o idee ca ne despartim, iarasi, si ne impartim intre cei din vest si cei din est, cei din sud si cei din nord. Ori eu cred ca descentralizare inseamna mai multa unitate de fapt, ca descentralizare si regionalizare inseamna sa fim toti mai constienti de faptul ca putem impreuna sa fim mai puternici." - a spus liderul PSD.

Citește și
Victor Ponta Klaus Iohannis
Primele alegeri de dupa Revolutie in care s-ar putea sa nu aiba loc o dezbatere intre finalisti. Ce spun cele 2 tabere

CITITI SI: YES LA VOT, Simona Halep. "Cum sa castigi daca nu te prezinti la meci? Eu zic sa mergem la vot"

In replica, presedintele PNL a declarat ca aceste acuzatii la adresa sa "nu sunt afirmatii politice, ci cretinisme" si ca a sustine astfel de lucruri "de dragul catorva voturi" nu este admisibil.

ALEGERI PREZIDENTIALE 2014. "Cum poate cineva sa vina in anul 2014 sa afirme in fata electoratului, in spatiul public, ca cineva vrea sa rupa Ardealul sau sa duca la o invrajbire a ardelenilor impotriva oltenilor? Pai, nu va suparati, astea nu sunt afirmatii politice, astea sunt cretinisme. Asa ceva nu ai voie sa spui", a spus Klaus Iohannis conform Mediafax, care citeaza Digi 24.

"Sunt lucruri care s-au afirmat eronat candva la inceputul anilor '90 si care au creat mari probleme. Or sa vii in 2014, de dragul catorva voturi, sa spui astfel de lucruri, nu este admisibil. Eu nu numai ca nu am afirmat niciodata asa ceva, nici macar prin gand nu mi-a trecut ca cineva dintre politicieni poate sa afirme asa ceva", a mai spus Iohannis.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
YES LA VOT, Simona Halep.
YES LA VOT, Simona Halep. "Cum sa castigi daca nu te prezinti la meci? Eu zic sa mergem la vot"

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 mondial, a indemnat romanii sa mearga la vot in turul doi al alegerilor prezidentiale, precizand ca ea va face acest lucru dintr-un sentiment de responsabilitate fata de tara.

Primele alegeri de dupa Revolutie in care s-ar putea sa nu aiba loc o dezbatere intre finalisti. Ce spun cele 2 tabere
Primele alegeri de dupa Revolutie in care s-ar putea sa nu aiba loc o dezbatere intre finalisti. Ce spun cele 2 tabere

Pentru prima data in istoria alegerilor de dupa Revolutie, s-ar putea sa nu asistam la o confruntare directa intre cei doi finalisti la prezidentiale

Alegatorii din diaspora pot veni la vot cu declaratiile pe proprie raspundere completate. Aici puteti descarca declaratia
Alegatorii din diaspora pot veni la vot cu declaratiile pe proprie raspundere completate. Aici puteti descarca declaratia

Alegatorii vor putea veni la turul 2 al alegerilor prezeidentiale cu declaratia pe proprie raspundere printata si completata. Puteti descarca declaratia la finalul acestui articol.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.