Alegeri parlamentare 2012. Lista completa a deputatilor si senatorilor - rezultate finale

Ultimul update: Vineri 14 Decembrie 2012 07:01
Data publicarii: Marti 11 Decembrie 2012 19:31
Categorie: Alegeri Parlamentare 2012
Parlament

USL a obtinut 395 de mandate, ARD - 80, PPDD - 68, UDMR - 27, iar minoritatile nationale -18, potrivit rezultatelor finale ale alegerilor parlamentare, comunicate de BEC.

Astfel, din 394 mandate la Camera Deputatilor, USL a obtinut 273, ARD - 56, PPDD - 47, UDMR - 18.

Acestora li se adauga 18 mandate de deputat, ale organizatiilor minoritatilor nationale.

La Senat, din totalul de 176 mandate, USL are 122, ARD - 24, PPDD - 21, UDMR - 9.

Numarul senatorilor si deputatilor este de 588.

LISTA COMPLETA A SENATORILOR

1 ATANASIU TEODOR USL ALBA
2 UNGUREANU MIHAI-RĂZVAN ARD ARAD
3 POPA ION USL ARGEŞ
4 LUCHIAN DRAGOŞ USL BACĂU
5 BIRÓ ROZALIA-IBOLYA UDMR BIHOR
6 DOBRA DORIN-MIRCEA USL BISTRIŢA-NĂSĂUD
7 FEDEROVICI DOINA-ELENA USL BOTOŞANI
8 COSTE MARIUS PPDD BRAŞOV
9 GRAPĂ SEBASTIAN USL BRAŞOV
10 ROTARU ION USL BRĂILA
11 TEODOROVICI EUGEN-ORLANDO USL BUZĂU
12 DURUŢ AUREL USL CARAŞ-SEVERIN
13 TOMOIAGĂ ŞTEFAN-LIVIU USL CĂLĂRAŞI
14 TIŞE ALIN-PĂUNEL ARD CLUJ
15 HAŞOTTI PUIU USL CONSTANŢA
16 KLÁRIK LÁSZLÓ-ATTILA UDMR COVASNA
17 BADEA LEONARDO USL DÂMBOVIŢA
18 DINCĂ MĂRINICĂ ARD DOLJ
19 SOLOMON ANTONIE PPDD DOLJ
20 ANGHEL CRISTIANA-IRINA USL DOLJ
21 MARIN NICOLAE PPDD GALAŢI
22 BUTUNOI IONEL-DANIEL USL GALAŢI
23 BĂDĂLĂU NICULAE USL GIURGIU
24 BARBU TUDOR PPDD GORJ
25 POPESCU DUMITRU-DIAN USL GORJ
26 TÁNCZOS BARNA UDMR HARGHITA
27 VOCHIŢOIU HARALAMBIE PPDD HUNEDOARA
28 NICULA VASILE-COSMIN USL HUNEDOARA
29 PAVEL MARIAN USL IALOMIŢA
30 STOICA ŞTEFAN PPDD IALOMIŢA
31 AGRIGOROAEI IONEL PPDD IAŞI
32 VOSGANIAN VARUJAN USL IAŞI
33 FIREA GABRIELA USL ILFOV
34 ROGOJAN MIHAI-CIPRIAN ARD MARAMUREŞ
35 PAŞCA LIVIU-TITUS USL MARAMUREŞ
36 BĂLU MARIUS ARD MEHEDINŢI
37 NICOLAE ŞERBAN USL MEHEDINŢI
38 PAŞCAN EMIL-MARIUS ARD MUREŞ
39 ŢAPU NAZARE EUGEN USL NEAMŢ
40 VÂLCOV DARIUS-BOGDAN USL OLT
41 SEVERIN GEORGICĂ USL PRAHOVA
42 MARIAN VALER USL SATU MARE
43 VEGH ALEXANDRU UDMR SĂLAJ
44 ARITON ION ARD SIBIU
45 ILIEŞIU SORIN USL SIBIU
46 MIRON VASILICA-STELIANA PPDD SUCEAVA
47 BEREANU NECULAI USL SUCEAVA
48 DUMITRESCU FLORINEL PPDD TELEORMAN
49 MOHANU NICOLAE USL TELEORMAN
50 ARDELEAN BEN-ONI USL TIMIŞ
51 MOTOC OCTAVIAN USL TULCEA
52 SILISTRU DOINA USL VASLUI
53 BUTNARU FLORINEL PPDD VÂLCEA
54 COCA LAURENŢIU FLORIAN USL VÂLCEA
55 FILIP PETRU USL VRANCEA
56 CORLĂŢEAN TITUS USL Mun. BUCUREŞTI
57 BADEA VIOREL - RICEARD ARD Strainatate
58 PEREŞ ALEXANDRU ARD ALBA
59 CRISTINA IOAN USL ARAD
60 VALECA ŞERBAN-CONSTANTIN USL ARGEŞ
61 CRISTACHE IULIAN PPDD ARGEŞ
62 NISTOR VASILE USL BACĂU
63 BODEA CRISTIAN PETRU USL BIHOR
64 DENEŞ IOAN USL BISTRIŢA-NĂSĂUD
65 FLORIAN DANIEL CRISTIAN ARD BISTRIŢA-NĂSĂUD
66 POPESCU CORNELIU PPDD BOTOŞANI
67 MIHĂILESCU PETRU-SERBAN USL BOTOŞANI
68 CHIRIAC VIOREL USL BRAŞOV
69 BOBOC CĂTĂLIN USL BRĂILA
70 MIHAI CRISTIAN-DĂNUŢ PPDD BRĂILA
71 TUDOR DOINA-ANCA USL BUZĂU
72 SECĂŞAN IOSIF USL CARAŞ-SEVERIN
73 PUREC ION-SIMEON PPDD CARAŞ-SEVERIN
74 DUMITRESCU IULIAN USL CĂLĂRAŞI
75 LÁSZLÓ ATTILA UDMR CLUJ
76 VASILIEV MARIAN PPDD CONSTANŢA
77 MOGA NICOLAE USL CONSTANŢA
78 OBREJA MARIUS LUCIAN USL COVASNA
79 OLOSZ GERGELY UDMR COVASNA
80 ROŞCA-STĂNESCU SORIN - ŞTEFAN USL DÂMBOVIŢA
81 FIFOR MIHAI-VIOREL USL DOLJ
82 SAGHIAN GHEORGHE USL GALAŢI
83 ILIESCU LUCIAN USL GIURGIU
84 GREBLĂ TONI USL GORJ
85 VERESTÓY ATTILA UDMR HARGHITA
86 PĂRAN DORIN USL HUNEDOARA
87 TOMA ION USL IALOMIŢA
88 LAZĂR SORIN-CONSTANTIN USL IAŞI
89 NASTA NICOLAE USL ILFOV
90 BOTA MARIUS-SORIN-OVIDIU USL MARAMUREŞ
91 CHIUARIU TUDOR-ALEXANDRU USL MEHEDINŢI
92 MARKÓ BÉLA UDMR MUREŞ
93 CHELARU IOAN USL NEAMŢ
94 CADĂR LEONARD ARD NEAMŢ
95 NIŢĂ MIHAI USL OLT
96 PĂUNESCU TEIU PPDD OLT
97 SAVU DANIEL USL PRAHOVA
98 PATAKI CSABA UDMR SATU MARE
99 POP GHEORGHE USL SĂLAJ
100 ARCAŞ VIOREL USL SIBIU
101 FLUTUR GHEORGHE ARD SUCEAVA
102 ANTONESCU GEORGE-CRIN-LAURENŢIU USL TELEORMAN
103 EHEGARTNER PETRU USL TIMIŞ
104 BELACURENCU TRIFON USL TULCEA
105 CREŢU GABRIELA USL VASLUI
106 NIŢU REMUS DANIEL USL VÂLCEA
107 DUMITRESCU CRISTIAN-SORIN USL VRANCEA
108 POPESCU-TĂRICEANU CĂLIN-CONSTANTIN-ANTON USL Mun. BUCUREŞTI
109 ANGHEL ADRIAN USL Strainatate
110 IGAŞ TRAIAN-CONSTANTIN ARD ARAD
111 TĂMAGĂ CONSTANTIN USL ARGEŞ
112 TĂTARU DAN USL BACĂU
113 BOERIU VALERIU-VICTOR USL BIHOR
114 GHILEA GĂVRILĂ ARD BIHOR
115 GRIGORAŞ VIOREL USL BOTOŞANI
116 POPA NICOLAE VLAD ARD BRAŞOV
117 GHIŞE IOAN USL BRAŞOV
118 MOCANU VICTOR USL BUZĂU
119 POPA CONSTANTIN PPDD BUZĂU
120 NICOARĂ MARIUS-PETRE USL CLUJ
121 MAZĂRE ALEXANDRU USL CONSTANŢA
122 CALCAN VALENTIN-GIGEL USL DÂMBOVIŢA
123 ISĂILĂ MARIUS OVIDIU ARD DÂMBOVIŢA
124 VOINEA FLOREA USL DOLJ
125 ICHIM PAUL USL GALAŢI
126 CÂMPEANU MARIANA USL HUNEDOARA
127 CONSTANTINESCU FLORIN USL IAŞI
128 POP LIVIU-MARIAN USL MARAMUREŞ
129 MORA ÁKOS-DANIEL USL MUREŞ
130 BUMBU OCTAVIAN-LIVIU USL NEAMŢ
131 ŞOVA DAN-COMAN USL OLT
132 LUCHIAN ION USL PRAHOVA
133 IONIŢĂ DAN-AUREL PPDD PRAHOVA
134 NEAGU NICOLAE USL SIBIU
135 DONŢU OVIDIU-LIVIU USL SUCEAVA
136 STUPARU TIMOTEI USL TELEORMAN
137 BLAGA VASILE ARD TIMIŞ
138 SUCIU MATEI USL TIMIŞ
139 MARIAN DAN-MIHAI ARD VASLUI
140 TĂTARU NELU USL VASLUI
141 COTESCU MARIN ADRĂNEL USL VÂLCEA
142 OPREA GABRIEL USL Mun. BUCUREŞTI
143 ZISU IONUŢ-ELIE USL ARGEŞ
144 DRĂGHICI DAMIAN USL BACĂU
145 BUJOR DUMITRU-MARCEL PPDD BACĂU
146 BODOG FLORIAN DOREL USL BIHOR
147 NECULOIU MARIUS USL BRAŞOV
148 CORDOŞ ALEXANDRU USL CLUJ
149 BANIAS MIRCEA-MARIUS USL CONSTANŢA
150 CHIRU GIGI CHRISTIAN ARD CONSTANŢA
151 OPREA MARIO-OVIDIU USL DOLJ
152 DURBACĂ EUGEN USL GALAŢI
153 POPA MIHAELA USL IAŞI
154 FRĂTEAN PETRU-ALEXANDRU USL MUREŞ
155 OPREA ŞTEFAN-RADU USL PRAHOVA
156 MIHAI NEAGU USL SUCEAVA
157 SÂRBU ILIE USL TIMIŞ
158 IOVESCU IOAN PPDD TIMIŞ
159 PELICAN DUMITRU USL Mun. BUCUREŞTI
160 BOAGIU ANCA-DANIELA ARD Mun. BUCUREŞTI
161 GEOANĂ MIRCEA-DAN USL DOLJ
162 BURLEA MARIN USL IAŞI
163 OPREA DUMITRU ARD IAŞI
164 VOLOSEVICI ANDREI-LIVIU ARD PRAHOVA
165 MITU AUGUSTIN-CONSTANTIN USL PRAHOVA
166 BARBU DANIEL-CONSTANTIN USL Mun. BUCUREŞTI
167 RĂDULESCU CRISTIAN ARD Mun. BUCUREŞTI
168 ANDRONESCU ECATERINA USL Mun. BUCUREŞTI
169 CIORBEA VICTOR USL Mun. BUCUREŞTI
170 VOICULESCU DAN USL Mun. BUCUREŞTI
171 CROITORU CĂTĂLIN USL Mun. BUCUREŞTI
172 POPA FLORIAN USL Mun. BUCUREŞTI
173 DOBRIŢOIU CORNELIU USL Mun. BUCUREŞTI
174 MUTU GABRIEL USL Mun. BUCUREŞTI
175 TODIRAŞCU VALERIU ARD Mun. BUCUREŞTI
176 JIPA FLORINA-RUXANDRA PPDD Mun. BUCUREŞTI

LISTA COMPLETA A DEPUTATILOR

1 DÎRZU IOAN USL ALBA
2 NEGRUŢ CLEMENT ARD ALBA
3 SIMEDRU DAN-CORIOLAN USL ALBA
4 COMŞA CORNEL-GEORGE PPDD ALBA
5 POTOR CĂLIN USL ALBA
6 CĂPRAR DOREL-GHEORGHE USL ARAD
7 BOGHICEVICI CLAUDIA ARD ARAD
8 ŞCHEAU ION PPDD ARAD
9 CALIMENTE MIHĂIŢĂ USL ARAD
10 PISTRU-POPA EUSEBIU-MANEA ARD ARAD
11 MĂDUŢA FLAVIUS-LUIGI USL ARAD
12 FIRCZAK GHEORGHE UCRR ARAD
13 DALCA ŞTEFAN-PETRU PPDD ARAD
14 CONSTANTIN DANIEL USL ARGEŞ
15 BUCURA-OPRESCU SIMONA USL ARGEŞ
16 VASILICĂ RADU COSTIN USL ARGEŞ
17 DEACONU MIHAI PPDD ARGEŞ
18 DRĂGHICI MIRCEA GHEORGHE USL ARGEŞ
19 RĂDULESCU CĂTĂLIN-MARIAN USL ARGEŞ
20 NICULESCU-DUVĂZ BOGDAN-NICOLAE USL ARGEŞ
21 DUMITRU IOANA-JENICA PPDD ARGEŞ
22 GEREA ANDREI-DOMINIC USL ARGEŞ
23 MARIN GHEORGHE USL ARGEŞ
24 NICOLESCU THEODOR-CĂTĂLIN USL ARGEŞ
25 TEODORESCU CĂTĂLIN-FLORIN ARD ARGEŞ
26 PALĂR IONEL USL BACĂU
27 HREBENCIUC VIOREL USL BACĂU
28 IANCU IULIAN USL BACĂU
29 AVRAM CONSTANTIN USL BACĂU
30 MELINTE ION PPDD BACĂU
31 ŞOVA LUCIAN USL BACĂU
32 VREME VALERIAN ARD BACĂU
33 NECULA COSMIN USL BACĂU
34 SMARANDACHE MIRON ALEXANDRU PPDD BACĂU
35 CIUBOTARU LUCIAN-MANUEL USL BACĂU
36 VLASE PETRU GABRIEL USL BACĂU
37 MARCU NICU USL BACĂU
38 MARCU VIORICA USL BACĂU
39 CSEKE ATTILA-ZOLTAN UDMR BIHOR
40 SZABÓ ÖDÖN UDMR BIHOR
41 COSTIN GHEORGHE USL BIHOR
42 MERKA ADRIAN-MIROSLAV UNIUNEA DEMOCRATICĂ A SLOVACILOR ŞI CEHILOR DIN ROMÂNIA BIHOR
43 HULEA IOAN PPDD BIHOR
44 CHERECHEŞ FLORICA USL BIHOR
45 LAZA-MATIUŢA LIVIU ARD BIHOR
46 VARGA LUCIA-ANA USL BIHOR
47 CUPŞA IOAN USL BIHOR
48 DRĂGHICI SONIA-MARIA USL BIHOR
49 BOGDAN GHEORGHE-DĂNUŢ USL BIHOR
50 ROMAN IOAN-SORIN USL BIHOR
51 PANĂ ADRIANA-DOINA USL BISTRIŢA-NĂSĂUD
52 SUCIU VASILE-DANIEL USL BISTRIŢA-NĂSĂUD
53 GROSARU MIRCEA ASOCIAŢIA ITALIENILOR DIN ROMÂNIA - BISTRIŢA-NĂSĂUD
54 OLTEAN IOAN ARD BISTRIŢA-NĂSĂUD
55 DOLHA NECHITA-STELIAN USL BISTRIŢA-NĂSĂUD
56 DOLINEASCHI ANDREI USL BOTOŞANI
57 ANUŞCA ROXANA-FLORENTINA USL BOTOŞANI
58 MINCĂ LILIANA PPDD BOTOŞANI
59 BALTĂ MIHAI USL BOTOŞANI
60 ŞOPTICĂ COSTEL USL BOTOŞANI
61 ROMAN CRISTIAN-CONSTANTIN ARD BOTOŞANI
62 CIOFU TAMARA-DORINA USL BOTOŞANI
63 GIREADĂ DUMITRU-VERGINEL USL BOTOŞANI
64 NIŢĂ CONSTANTIN USL BRAŞOV
65 DINIŢĂ ION USL BRAŞOV
66 GRECEA MARIA PPDD BRAŞOV
67 NIŢĂ EMIL USL BRAŞOV
68 DONŢU MIHAI AUREL USL BRAŞOV
69 ANDRONACHE GABRIEL ARD BRAŞOV
70 OCHI ION USL BRAŞOV
71 ADAM IOAN USL BRAŞOV
72 ROMAN PETRE USL BRAŞOV
73 IALOMIŢIANU GHEORGHE ARD BRAŞOV
74 ZAMFIR DANIEL-CĂTĂLIN USL BRAŞOV
75 DRAGOMIR VIOREL MARIAN USL BRĂILA
76 VARGA VASILE USL BRĂILA
77 NAZARE ALEXANDRU ARD BRĂILA
78 RIZEA CRISTIAN USL BRĂILA
79 NISTOR MARIOARA PPDD BRĂILA
80 TUDOSE MIHAI USL BRĂILA
81 PETREA DORIN SILVIU USL BRĂILA
82 CIOLACU ION-MARCEL USL BUZĂU
83 GHIVECIU MARIAN USL BUZĂU
84 SCUTARU ADRIAN-GEORGE USL BUZĂU
85 HOLBAN TITI USL BUZĂU
86 COMAN GHEORGHE PPDD BUZĂU
87 NICOLICEA EUGEN USL BUZĂU
88 COCEI ERLAND USL BUZĂU
89 PREDA CEZAR-FLORIN ARD BUZĂU
90 MOCANU ADRIAN USL BUZĂU
91 BLĂNARIU VALENTIN PPDD CARAŞ-SEVERIN
92 MOCIOALCĂ ION USL CARAŞ-SEVERIN
93 BENGA IOAN USL CARAŞ-SEVERIN
94 TOCUŢ DAN-LAURENŢIU USL CARAŞ-SEVERIN
95 GVOZDENOVICI SLAVOMIR UNIUNEA SÂRBILOR DIN ROMÂNIA CARAŞ-SEVERIN
96 GHERA GIURECI-SLOBODAN UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA CARAŞ-SEVERIN
97 TABUGAN ION USL CARAŞ-SEVERIN
98 SCHELEAN VALERIA-DIANA ARD CARAŞ-SEVERIN
99 RUSU VALENTIN USL CARAŞ-SEVERIN
100 SURDU RALUCA USL CĂLĂRAŞI
101 DRAGOMIR MARIA PPDD CĂLĂRAŞI
102 MOTREANU DAN-ŞTEFAN USL CĂLĂRAŞI
103 ILIUŢĂ VASILE ARD CĂLĂRAŞI
104 FLOREA DANIEL USL CĂLĂRAŞI
105 VAINER AUREL FEDERAŢIA COMUNITĂŢILOR EVREIEŞTI DIN ROMÂNIA CĂLĂRAŞI
106 NICULAE AUREL USL CĂLĂRAŞI
107 STERIU VALERIU-ANDREI USL CĂLĂRAŞI
108 ITU CORNEL USL CLUJ
109 CRISTEA AURELIA USL CLUJ
110 OROS NECHITA-ADRIAN USL CLUJ
111 GURZĂU ADRIAN ARD CLUJ
112 CĂTĂNICIU STELUŢA-GUSTICA USL CLUJ
113 ZLATI RADU USL CLUJ
114 MOLDOVAN IOAN PPDD CLUJ
115 IRIMIE VICENŢIU-MIRCEA ARD CLUJ
116 UIOREANU ELENA-RAMONA USL CLUJ
117 MÁTÉ ANDRÁS-LEVENTE UDMR CLUJ
118 TARARACHE MIHAI PPDD CONSTANŢA
119 CERNEA REMUS-FLORINEL USL CONSTANŢA
120 AMET VAROL UNIUNEA DEMOCRATĂ A TĂTARILOR TURCO-MUSULMANI DIN ROMÂNIA CONSTANŢA
121 LUPU MIHAI USL CONSTANŢA
122 CONDURĂŢEANU ANDREI-RĂZVAN PPDD CONSTANŢA
123 MARTIN EDUARD-STELIAN USL CONSTANŢA
124 MITREA MANUELA USL CONSTANŢA
125 IBRAM IUSEIN UNIUNEA DEMOCRATĂ TURCĂ DIN ROMÂNIA CONSTANŢA
126 VOICU MĂDĂLIN-ŞTEFAN USL CONSTANŢA
127 DRAGOMIR GHEORGHE USL CONSTANŢA
128 DUMITRACHE ILEANA-CRISTINA USL CONSTANŢA
129 MANEA VICTOR-GHEORGHE USL CONSTANŢA
130 CULEŢU DĂNUŢ ARD CONSTANŢA
131 BABUŞ RADU USL CONSTANŢA
132 GHEORGHE FLORIN ARD CONSTANŢA
133 DOBRE MIRCEA-TITUS USL CONSTANŢA
134 MARKÓ ATTILA-GABOR UDMR COVASNA
135 MÁRTON ÁRPÁD-FRANCISC UDMR COVASNA
136 PĂUN NICOLAE ASOCIAŢIA PARTIDA ROMILOR "PRO-EUROPA" COVASNA
137 FEJÉR LÁSZLÓ-ŐDŐN UDMR COVASNA
138 GRAMA HORIA USL COVASNA
139 PÂRGARU ION USL DÂMBOVIŢA
140 STAN ION USL DÂMBOVIŢA
141 PLUMB ROVANA USL DÂMBOVIŢA
142 SĂVOIU IONUŢ-CRISTIAN USL DÂMBOVIŢA
143 POPESCU FLORIN AURELIAN ARD DÂMBOVIŢA
144 POPA RADU MIHAI PPDD DÂMBOVIŢA
145 MOLDOVAN CARMEN-ILEANA USL DÂMBOVIŢA
146 STANCIU ZISU USL DÂMBOVIŢA
147 DUMITRU GEORGICĂ USL DÂMBOVIŢA
148 HORGA VASILE USL DÂMBOVIŢA
149 VLADU IULIAN ARD DÂMBOVIŢA
150 ZGONEA VALERIU-ŞTEFAN USL DOLJ
151 NEŢOIU GHEORGHE PPDD DOLJ
152 DASCĂLU CONSTANTIN ARD DOLJ
153 GUST-BĂLOŞIN FLORENTIN USL DOLJ
154 CĂLIN ION USL DOLJ
155 VASILESCU NICOLAE USL DOLJ
156 STROE IONUŢ MARIAN USL DOLJ
157 PETRESCU PETRE USL DOLJ
158 MANDA IULIAN-CLAUDIU USL DOLJ
159 STOICA ŞTEFAN-BUCUR ARD DOLJ
160 ENEA CONSTANTIN-COSMIN USL DOLJ
161 VOICU MIHAI-ALEXANDRU USL DOLJ
162 IANE DANIEL USL DOLJ
163 NICA DAN USL GALAŢI
164 TOADER MIRCEA-NICU ARD GALAŢI
165 CIUCĂ LIVIU-BOGDAN USL GALAŢI
166 CHEBAC EUGEN PPDD GALAŢI
167 PÂSLARU FLORIN-COSTIN USL GALAŢI
168 NECHITA AUREL USL GALAŢI
169 ROŞCA LUCREŢIA USL GALAŢI
170 DOBRE VICTOR-PAUL USL GALAŢI
171 CHIRVĂSUŢĂ LAURENŢIU USL GALAŢI
172 SCARLAT GEORGE USL GALAŢI
173 ŞTEFAN VIOREL USL GALAŢI
174 ANTON MARIN USL GIURGIU
175 CHIŢOIU DANIEL USL GIURGIU
176 NICOLAE FLORIAN USL GIURGIU
177 CIOBANU LILIANA PPDD GIURGIU
178 TEODORESCU IOAN VIOREL USL GIURGIU
179 CUPĂ ION ARD GORJ
180 ROTARU RĂZVAN PPDD GORJ
181 PONTA VICTOR-VIOREL USL GORJ
182 POPEANGĂ VASILE USL GORJ
183 KHRAIBANI CAMELIA USL GORJ
184 MOCIOI NICULINA PPDD GORJ
185 IRIZA SCARLAT USL GORJ
186 WEBER MIHAI USL GORJ
187 KORODI ATTILA UDMR HARGHITA
188 KELEMEN HUNOR UDMR HARGHITA
189 ANTAL ISTVÁN UDMR HARGHITA
190 MOLDOVAN IOSIF UDMR HARGHITA
191 DUŞA MIRCEA USL HARGHITA
192 HĂRĂU ELEONORA-CARMEN USL HUNEDOARA
193 RUŞANU DAN-RADU USL HUNEDOARA
194 ŢÎMPĂU RADU-BOGDAN USL HUNEDOARA
195 RESMERIŢĂ CORNEL-CRISTIAN USL HUNEDOARA
196 IACOB-RIDZI MONICA-MARIA PPDD HUNEDOARA
197 NISTOR LAURENŢIU USL HUNEDOARA
198 MUNTEAN MIRCIA ARD HUNEDOARA
199 INTOTERO NATALIA-ELENA USL HUNEDOARA
200 NEACŞU MARIAN USL IALOMIŢA
201 CALOIANU MARIO-ERNEST PPDD IALOMIŢA
202 POCORA CRISTIANA-ANCUŢA USL IALOMIŢA
203 GĂINĂ MIHĂIŢĂ USL IALOMIŢA
204 IONESCU AURELIAN USL IALOMIŢA
205 GHEORGHE TINEL ARD IALOMIŢA
206 RĂŢOI NECULAI USL IAŞI
207 STANCU IONEL ASOCIAŢIA MACEDONENILOR DIN ROMÂNIA IAŞI
208 EMACU GHEORGHE USL IAŞI
209 MOVILĂ PETRU ARD IAŞI
210 MANOLESCU OANA ASOCIAŢIA LIGA ALBANEZILOR DIN ROMÂNIA IAŞI
211 FENECHIU RELU USL IAŞI
212 STANCIU ANGHEL USL IAŞI
213 NICHITA CRISTINA USL IAŞI
214 ALEXE COSTEL USL IAŞI
215 IACOBAN SORIN-AVRAM USL IAŞI
216 BOGDĂNICI CAMELIA-MARGARETA ARD IAŞI
217 COZMANCIUC CORNELIU-MUGUREL USL IAŞI
218 OAJDEA VASILE-DANIEL PPDD IAŞI
219 ADĂSCĂLIŢEI CONSTANTIN USL IAŞI
220 DOBOŞ ANTON USL IAŞI
221 MOCANU VASILE USL IAŞI
222 BLĂJUŢ VIOREL-IONEL PPDD IAŞI
223 CRĂCIUNESCU GRIGORE USL IAŞI
224 STROE RADU USL ILFOV
225 HELLVIG EDUARD-RAUL USL ILFOV
226 PEIA NINEL USL ILFOV
227 BURLACU ŞTEFAN PPDD ILFOV
228 THUMA HUBERT PETRU ŞTEFAN USL ILFOV
229 TĂTARU FLORIN-CRISTIAN USL MARAMUREŞ
230 BÓNIS ISTVÁN UDMR MARAMUREŞ
231 DOLHA MIRCEA USL MARAMUREŞ
232 NEGRUŢ CORNELIA USL MARAMUREŞ
233 MAN MIRCEA ARD MARAMUREŞ
234 MATEI CĂLIN-VASILE-ANDREI USL MARAMUREŞ
235 FONTA NUŢU PPDD MARAMUREŞ
236 BERCI VASILE USL MARAMUREŞ
237 ŞIMON GHEORGHE USL MARAMUREŞ
238 MAROCICO ION UNIUNEA UCRAINENILOR DIN ROMÂNIA MARAMUREŞ
239 STĂNIŞOARĂ MIHAI ARD MEHEDINŢI
240 MANOLACHE MARIUS USL MEHEDINŢI
241 PALAŞCĂ VIOREL USL MEHEDINŢI
242 DAEA PETRE USL MEHEDINŢI
243 TRAICU RODIN USL MEHEDINŢI
244 KEREKES KAROLY UDMR MUREŞ
245 GLIGA VASILE-GHIORGHE USL MUREŞ
246 KELEMEN ATILLA-BÉLA-LÁSZLÓ UDMR MUREŞ
247 URCAN IONAŞ-FLORIN ARD MUREŞ
248 BORBÉLY LÁSZLÓ UDMR MUREŞ
249 SEFER CRISTIAN-GEORGE PPDD MUREŞ
250 BUICU CORNELIU-FLORIN USL MUREŞ
251 CHIRTEŞ IOAN-CRISTIAN USL MUREŞ
252 URSĂRESCU DORINEL USL NEAMŢ
253 MUNTEANU IOAN USL NEAMŢ
254 STOICA MIHAELA ARD NEAMŢ
255 ARSENE IONEL USL NEAMŢ
256 MOISII CONSTANTIN PPDD NEAMŢ
257 UDREA ELENA-GABRIELA ARD NEAMŢ
258 MARCOCI VLAD USL NEAMŢ
259 ENACHE MARIAN USL NEAMŢ
260 HARBUZ LIVIU USL NEAMŢ
261 DRĂGUŞANU VASILE-CĂTĂLIN USL NEAMŢ
262 BĂRBULESCU DANIEL-IONUŢ USL OLT
263 MOŢ CONSTANTIN-STELIAN-EMIL USL OLT
264 CIOCAN DAN USL OLT
265 IORDACHE FLORIN USL OLT
266 NICULESCU DUMITRU PPDD OLT
267 DELUREANU VIRGIL USL OLT
268 ŞTIRBU GIGEL-SORINEL USL OLT
269 ADAM LUMINIŢA-PACHEL PPDD OLT
270 STĂNESCU ALEXANDRU USL OLT
271 COSMA VLAD-ALEXANDRU USL PRAHOVA
272 GHIŢĂ SEBASTIAN-AURELIAN USL PRAHOVA
273 SAVA ANDREI-VALENTIN USL PRAHOVA
274 EPARU ION USL PRAHOVA
275 DUMBRĂVANU PAUL USL PRAHOVA
276 TĂNASE RĂZVAN-IONUŢ PPDD PRAHOVA
277 GUNIA DRAGOŞ-IONEL ARD PRAHOVA
278 NICOLAE ALEXANDRI USL PRAHOVA
279 ROŞCA MIRCEA USL PRAHOVA
280 IONESCU GEORGE ARD PRAHOVA
281 ANGHEL GABRIELA-LOLA PPDD PRAHOVA
282 GURAN VIRGIL USL PRAHOVA
283 ANASTASE ROBERTA-ALMA ARD PRAHOVA
284 GAVRILESCU GRAŢIELA-LEOCADIA USL PRAHOVA
285 ZISOPOL DRAGOŞ-GABRIEL UNIUNEA ELENĂ DIN ROMÂNIA PRAHOVA
286 TEJU SORIN USL PRAHOVA
287 PAUL MARIA-ANDREEA ARD SATU MARE
288 SILAGHI OVIDIU-IOAN USL SATU MARE
289 PETRIC OCTAVIAN USL SATU MARE
290 ERDEI-DOLOCZKI ISTVAN UDMR SATU MARE
291 KERESKÉNYI GÁBOR UDMR SATU MARE
292 BODE LUCIAN-NICOLAE ARD SĂLAJ
293 SERES DENES UDMR SĂLAJ
294 TALOŞ GHEORGHE-MIREL USL SĂLAJ
295 NOSA IULIU USL SĂLAJ
296 GANŢ OVIDIU-VICTOR FORUMUL DEMOCRAT AL GERMANILOR DIN ROMÂNIA SIBIU
297 TĂMÂIAN IOAN USL SIBIU
298 TURCAN RALUCA ARD SIBIU
299 ROMAN GHEORGHE USL SIBIU
300 PUŞCAŞ IACOB PPDD SIBIU
301 AXENTE IOAN USL SIBIU
302 FRĂTICIU GHEORGHE USL SIBIU
303 CAZAN MIRCEA-VASILE USL SIBIU
304 STAN IOAN USL SUCEAVA
305 ARDELEANU SANDA-MARIA ARD SUCEAVA
306 BALAN IOAN ARD SUCEAVA
307 BĂIŞANU ŞTEFAN-ALEXANDRU USL SUCEAVA
308 LONGHER GHERVAZEN UNIUNEA POLONEZILOR DIN ROMÂNIA SUCEAVA
309 URICEC EUGEN-CONSTANTIN USL SUCEAVA
310 SURUGIU IULIAN-RADU USL SUCEAVA
311 PARDĂU DUMITRU USL SUCEAVA
312 BEJINARIU EUGEN USL SUCEAVA
313 MÎRZA GAVRIL USL SUCEAVA
314 GALAN CONSTANTIN USL SUCEAVA
315 CIOATĂ CEZAR PPDD SUCEAVA
316 IANE OVIDIU-CRISTIAN USL SUCEAVA
317 ALMĂJANU MARIN USL TELEORMAN
318 DRAGNEA NICOLAE-LIVIU USL TELEORMAN
319 BUCUR CONSTANTIN-ALIN PPDD TELEORMAN
320 BOBOC VALENTIN GABRIEL USL TELEORMAN
321 MILITARU LUCIAN ARD TELEORMAN
322 SIMIONESCU ADRIAN CONSTANTIN USL TELEORMAN
323 CALOTĂ FLORICĂ ICĂ USL TELEORMAN
324 ŞTEFĂNESCU ELENA CĂTĂLINA USL TELEORMAN
325 SĂMĂRTINEAN CORNEL-MIRCEA ARD TIMIŞ
326 CRISTIAN HORIA USL TIMIŞ
327 MOLNAR ZSOLT UDMR TIMIŞ
328 GRINDEANU SORIN MIHAI USL TIMIŞ
329 GRAPINI MARIA USL TIMIŞ
330 RĂDUCANU ION USL TIMIŞ
331 POPOVICIU ALIN-AUGUSTIN-FLORIN ARD TIMIŞ
332 MIRCOVICI NICULAE UNIUNEA BULGARĂ DIN BANAT - ROMÂNIA TIMIŞ
333 COVACI DOREL USL TIMIŞ
334 STRAGEA SORIN CONSTANTIN USL TIMIŞ
335 DIACONU ADRIAN-NICOLAE PPDD TIMIŞ
336 TIUCH CĂTĂLIN USL TIMIŞ
337 CIOBANU GHEORGHE USL TIMIŞ
338 ANDEA PETRU USL TIMIŞ
339 GUDU VASILE ARD TULCEA
340 ZAHARCU NEVISER USL TULCEA
341 CODIRLĂ LIVIU PPDD TULCEA
342 IGNAT MIRON COMUNITATEA RUŞILOR LIPOVENI DIN ROMÂNIA TULCEA
343 POPA OCTAVIAN MARIUS USL TULCEA
344 AVRAM MARIAN USL TULCEA
345 BĂLAN ION USL TULCEA
346 BIRCHALL ANA USL VASLUI
347 SOLOMON ADRIAN USL VASLUI
348 DIMA TOADER USL VASLUI
349 CIUHODARU TUDOR PPDD VASLUI
350 CRISTEA VICTOR USL VASLUI
351 CIURARIU FLORIN USL VASLUI
352 STATIVĂ IRINEL-IOAN USL VASLUI
353 VIZITIU SERGIU-CONSTANTIN ARD VASLUI
354 BORDEIANU DAN USL VASLUI
355 RĂDULESCU ROMEO ARD VÂLCEA
356 VLĂDOIU AUREL USL VÂLCEA
357 BUICAN CRISTIAN USL VÂLCEA
358 RĂDULESCU CONSTANTIN USL VÂLCEA
359 MARIAN ION CRISTINEL PPDD VÂLCEA
360 DOBRINESCU TRAIAN USL VÂLCEA
361 BLEOTU VASILE USL VÂLCEA
362 MAZILU CONSTANTIN USL VÂLCEA
363 MITREA MIRON-TUDOR USL VRANCEA
364 TÎLVĂR ANGEL USL VRANCEA
365 SĂPUNARU NINI USL VRANCEA
366 ROMAN VICTOR USL VRANCEA
367 MURGU NEAGU PPDD VRANCEA
368 NICA NICOLAE-CIPRIAN USL VRANCEA
369 SECARĂ FLORIN MIHAIL ARD VRANCEA
370 ŢIGĂERU ROŞCA LAURENŢIU USL VRANCEA
371 GIURESCU DINU USL Mun. BUCUREŞTI
372 TUDORACHE DANIEL USL Mun. BUCUREŞTI
373 BĂNICIOIU NICOLAE USL Mun. BUCUREŞTI
374 CANACHEU COSTICĂ ARD Mun. BUCUREŞTI
375 NASSAR RODICA USL Mun. BUCUREŞTI
376 BECALI GEORGE USL Mun. BUCUREŞTI
377 MIHĂILĂ IOAN ARD Mun. BUCUREŞTI
378 DUMITRU OVIDIU-IOAN PPDD Mun. BUCUREŞTI
379 VULPESCU IOAN USL Mun. BUCUREŞTI
380 CHIRIŢĂ DUMITRU USL Mun. BUCUREŞTI
381 POPESCU DAN-CRISTIAN ARD Mun. BUCUREŞTI
382 STURZU MIHAI-RĂZVAN USL Mun. BUCUREŞTI
383 PALEOLOGU THEODOR ARD Mun. BUCUREŞTI
384 PODAŞCĂ GABRIELA-MARIA USL Mun. BUCUREŞTI
385 TUDORIE VIOLETA USL Mun. BUCUREŞTI
386 ISPIR RALUCA-CRISTINA USL Mun. BUCUREŞTI
387 NICULESCU-MIZIL-ŞTEFĂNESCU-TOHME OANA USL Mun. BUCUREŞTI
388 MIRONESCU RĂZVAN HORIA USL Mun. BUCUREŞTI
389 BOT OCTAVIAN USL Mun. BUCUREŞTI
390 MIHĂILESCU ION-BOGDAN USL Mun. BUCUREŞTI
391 PETRACHE ADRIAN-ALIN USL Mun. BUCUREŞTI
392 POPESCU DUMITRU-IULIAN USL Mun. BUCUREŞTI
393 ALEXE FLORIN-ALEXANDRU USL Mun. BUCUREŞTI
394 FENECHIU CĂTĂLIN-DANIEL PPDD Mun. BUCUREŞTI
395 NICOLĂESCU GHEORGHE-EUGEN USL Mun. BUCUREŞTI
396 NICOARĂ ROMEO-FLORIN PPDD Mun. BUCUREŞTI
397 FLOREA DAMIAN USL Mun. BUCUREŞTI
398 BUDURESCU DANIEL-STAMATE USL Mun. BUCUREŞTI
399 DIACONU MIHAI-BOGDAN USL Mun. BUCUREŞTI
400 POP GEORGIAN USL Mun. BUCUREŞTI
401 GEANTĂ FLORIAN-DANIEL ARD Mun. BUCUREŞTI
402 TĂNĂSESCU CLAUDIU-ANDREI USL Mun. BUCUREŞTI
403 PAMBUCCIAN VARUJAN UNIUNEA ARMENILOR DIN ROMÂNIA Mun. BUCUREŞTI
404 UDRIŞTE GHEORGHE ARD Mun. BUCUREŞTI
405 GORGHIU ALINA-ŞTEFANIA USL Mun. BUCUREŞTI
406 ORBAN LUDOVIC USL Mun. BUCUREŞTI
407 NISTOR GHEORGHE-VLAD USL Mun. BUCUREŞTI
408 TUŞA ADRIANA-DIANA USL Mun. BUCUREŞTI
409 MIHAI AURELIAN PPDD Strainatate
410 TOMAC EUGEN ARD Strainatate
411 LUBANOVICI MIRCEA ARD Strainatate
412 RAEŢCHI OVIDIU ALEXANDRU USL Strainatate

Parlament Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Pro TV

Basescu: Politicienii ce au castigat mandate sa renunte la presiune pentru inceperea consultarilor
Basescu: Politicienii ce au castigat mandate sa renunte la presiune pentru inceperea consultarilor
Cine sunt
Cine sunt "norocosii invinsi" ai alegerilor, salvati doar de redistribuire
BEC: Peste 200.000 de voturi nule si 71.000 de voturi
BEC: Peste 200.000 de voturi nule si 71.000 de voturi "albe" la alegerile parlamentare
VIDEO PROTVPLUS.RO
tren de calatori oprit in gara
Elevii si studentii cu drept de vot vor beneficia de transport gratuit cu trenul in perioada 8-12 decembrie
Alegerile parlamentare 2016 aduc cu 122 de alesi mai putin. Cati deputati si senatori trimit judetele medii din tara
Procesele verbale privind rezultatele alegerilor, publicate in Monitorul Oficial
Solutiile pentru ca salile din Parlament sa devina incapatoare pentru toti cei 588 de alesi
Fosta secretara a lui Dragnea e cel mai tanar parlamentar roman. Cine sunt noile figuri din politica
Alegeri parlamentare 2012. Lista completa a deputatilor si senatorilor - rezultate finale
traian basescu 3
Basescu: Politicienii ce au castigat mandate sa renunte la presiune pentru inceperea consultarilor
Cine sunt "norocosii invinsi" ai alegerilor, salvati doar de redistribuire
BEC: Peste 200.000 de voturi nule si 71.000 de voturi "albe" la alegerile parlamentare
Victor Ponta: PSD va avea 220 de parlamentari, respectiv 62 de senatori si 158 de deputati
USL a obtinut in Bucuresti 66,48% la Senat si 65,29% la Camera, ARD are 20,17% si 19,62%
BEC ar putea anunta joi rezultatele finale ale alegerilor parlamentare