Rezultate alegeri locale 2020 primăria Brăila. Marian Dragomir a câștigat un nou mandat

alegeri locale 2020
Inquam Photos / Octav Ganea

Candidatul PSD, Marian Dragomir a castigat un nou mandat de primar al municipiului Brăila, cu un scor de peste 50%, potrivit numaratorii paralale a partidelor, scrie debrăila.ro.

UPDATE 22:40: Marian Dragomir a castigat un nou mandat de primar al municipiului Băila, la alegerile locale 2020.

Dacă votezi în Brăila şi nu ştii de ce secţie de votare ţii, vezi aici unde votezi.

UPDATE. Europarlamentarul PSD Mihai Tudose a votat la Şcoala "Ion Creangă" din municipiul Brăila. El a declarat că a votat la alegerile locale pentru oameni pe care îi cunoaşte şi în care are încredere.

„Am votat pentru cea mai bună echipă, pentru o echipă pe care o cunosc, în care am încredere şi care a demonstrat că ştie şi ce să facă şi cum să facă pentru o dezvoltare durabilă a judeţului Brăila", a declarat Tudose.

Citește și
alegeri
Cum votăm la alegerile locale. Reguli de urmat în secțiile de vot

Eurodeputatul a precizat că procesul electoral i s-a părut mai simplu ca data trecută.

„Procesul electoral s-a desfăşurat, practic, ca data trecută, poate chiar mai rapid, cu acel suport de pus actul de identitate. A fost mult mai simplu", a precizat Mihai Tudose, citat de Agerpres.

Cine candidează în 2020 la primăria Brăila

Actualul primar al Brăilei, Viorel Marian Dragomir, are 10  contracandidați pentru mandat.

În ordinea de pe buletinul de vot, candidații pentru Primăria Brăila sunt:

1. Ionel Adetu (candidat la primăria Brăila din partea Partidului Mișcarea Populară)

2. Viorel-Marian Dragomir (candidat la primăria Brăila din partea PSD)

3. Dorin-Silviu Petrea (candidat la primăria Brăila din partea Partidului Pro România)

4. Cristian-Daniel Murea (candidat la primăria Brăila din partea ALDE)

5. Adrian-Corneliu Răureanu (candidat la primăria Brăila din partea Partidului România Mare)

6. Lucian Căprariu (candidat la primăria Brăila din partea Alianței PNL- Brăila Nouă)

7. Mihai-Cristian Isvoranu (candidat la primăria Brăila din partea Alianței USR PLUS Brăila)

8. Petre-Bogdan Botea (candidat la primăria Brăila din partea Partidului Verde)

9. Alexandru Micu (candidat la primăria Brăila din partea Partidului Forța Identității Naționale)

10. Mihai Dragomir (candidat la primăria Brăila din partea Partidului Puterii Umaniste) 

11. Cristian-Dănuț Mihai (candidat la primăria Brăila din partea Partidului Ecologist Român)

Rezultatele alegerilor locale din 2016 pentru primăria Brăila

 

În urma alegerilor locale din 2016, social-democratul Viorel Marian Dragomir a devenit primarul municipiului Brăila

În 2016, PSD a câștigat primăriile din 23 de localități din județ, inclusiv cea a orașelor Ianca, Însurăței, Făurei.

Partidul Social Democrat (PSD) a obținut cele mai multe voturi la Consiliul Județean (CJ) Brăila, potrivit rezultatelor finale prezentate de Biroul Electoral Județean.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Rezultate alegeri locale 2020 primăria Sibiu. Astrid Fodor obține un nou mandat
Rezultate alegeri locale 2020 primăria Sibiu. Astrid Fodor obține un nou mandat

Edilul Astrid Fodor obține un nou mandat de primar al municipiului Sibiu, potrivit rezultatelor la alegerile locale 2020, prezentate de presa locală.

Cum votăm la alegerile locale. Reguli de urmat în secțiile de vot
Cum votăm la alegerile locale. Reguli de urmat în secțiile de vot

Cetăţenii cu drept de vot care se vor prezenta duminică la urne trebuie să respecte anumite reguli de protecţie sanitară în contextul pandemiei de COVID-19.

Cum aflu la ce secție trebuie să votez, la alegerile locale 2020
Cum aflu la ce secție trebuie să votez, la alegerile locale 2020

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a stabilit lista finală cu numerotarea şi sediile secţiilor de votare la aceste alegeri locale din 2020

Recomandări
Cu cât au crescut impozitele pentru locuințe și mașini de la 1 ianuarie. În unele cazuri s-au triplat
Cu cât au crescut impozitele pentru locuințe și mașini de la 1 ianuarie. În unele cazuri s-au triplat

Prima zi din an aduce taxe majorate pentru populație și firme. Vom plăti impozite mai mari pentru locuințe și mașini, în unele cazuri dublu sau chiar triplu.

Româncă stabilită în Crans-Montana, despre tragedia cu cel putin 40 de morți: „Am prieteni care și-au pierdut ambele fetițe”
Româncă stabilită în Crans-Montana, despre tragedia cu cel putin 40 de morți: „Am prieteni care și-au pierdut ambele fetițe”

Autoritățile din Elveția sunt în plină anchetă și nu pot vorbi încă despre identitatea victimelor. În bar se aflau foarte mulți tineri.

Nicușor Dan: „2025 ne-a arătat că puterea noastră stă în unitate. Privesc spre 2026 cu responsabilitate”
Nicușor Dan: „2025 ne-a arătat că puterea noastră stă în unitate. Privesc spre 2026 cu responsabilitate”

Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, joi, că anul 2025 le-a reamintit românilor că adevărata lor forţă ”stă în unitate, în capacitatea de a rămâne împreună chiar şi atunci când drumul este dificil”.