Vremea bună a adus aglomerația pe litoral în weekend-ul de 8 Martie: „Mi se pare cel mai frumos cadou”
Cu multe grade Celsius și raze de soare, litoralul a atras o grămadă de turiști. Prima oprire au făcut-o pe plajă, apoi, la amiază, au pornit spre faleza cazinoului, care s-a umplut.
Hotelurile care sunt deschise în această perioadă au toate camerele ocupate.
Îmbrăcați în haine lejere de primăvară, turiștii și-au început weekendul cu marea în priviri. Acești soți din Brăila au venit pregătiți cu scaune și au stat pe nisip câteva ore.
Femeie: „Soțul s-a gândit să îmi facă o surpriză. Mi se pare cel mai frumos cadou, ca să zic așa.”
Pe litoral sunt 17 grade Celsius, însă, la soare, temperatura resimțită este mai ridicată. Vântul abia dacă își face simțită prezența, iar marea este liniștită, dar rece. Are doar 6 grade Celsius.
La prânz, pe faleza din fața cazinoului, turiștii se plimbau umăr la umăr. Și-au făcut poze și au admirat priveliștea.
Femeie: „Minunat! Cu toată familia, cu soțul, cu frumusețea naturii, cu acest minunat Cazino, pe care l-au restaurat, și suntem fericiți.”
Reporter: „Cum de ați venit la mare?”
Femeie: „Ne-am hotărât ieri și azi am venit.”
Prețurile cazărilor pe litoral în luna martie
Și, cum vremea este perfectă pentru vacanță, hotelurile deschise sunt pline. În Mamaia, un pachet de două nopți pentru două persoane, cu cină festivă și terapii incluse, a costat 400 de euro, în timp ce, în Eforie Nord, prețurile au pornit de la 300 de euro pentru două nopți, cu regim all inclusive.
Mihaela Clima, managerul unui hotel din Eforie: „Gradul de ocupare e de 100%. Diseară le așteptăm pe doamne la o mare petrecere.”
Pe litoral, vremea se menține frumoasă și în zilele următoare.