Vreme severă în România. Cod galben de furtuni, cu grindină și rafale de 70 km/h. Unde va ninge | HARTĂ

62526925
Shutterstock

Meteorologii au emis două coduri galbene de instabilitate atmosferică și furtuni, valabile până vineri, în mai multe zone din România.

Vântul va sufla cu intensificări ce vor atinge rafale de 40-50 km/h, iar izolat chiar 70 km/h.

„La munte, la altitudini de peste 1500 m, vor fi și precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare și, îndeosebi în nordul Carpaților Orientali, se va depune strat de zăpadă”, a transmis ANM.

harta coduri galbene

Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului (rafale de 50...70 km/h) în Oltenia, Muntenia, cea mai mare parte a Dobrogei, sudul Banatului, sud-vestul Transilvaniei și sudul Moldovei.

„În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15...25 l/mp și pe arii restrânse de 30...50 l/mp. Pe alocuri vor fi vijelii și grindină”, mai transmite ANM.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Unul dintre marii angajatori străini din România anunță concedieri. Sute de oameni vor fi dați afară

Unul dintre cei mai mari angajatori din județul Mehedinți, producătorul german de cablaje auto Sumitomo Electric Bordnetze, va reduce semnificativ forța de muncă din fabrica sa din Drobeta Turnu Severin.

Momentul în care se formează o tornadă în Tulcea. Mesaj RO-Alert de vreme extremă. VIDEO

O tornadă a fost surprinsă în județul Tulcea miercuri, 7 mai. Fenomenul extrem a avut loc după ce ANM a anunțat un cod galben de ploi torențiale.

Fostul șef al vânătorilor din Suceava a fost reținut pentru uciderea unui câine și deținerea ilegală de arme

Fostul șef al Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din Suceava a fost reținut petru 24 de ore.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.