VIDEO. Un șofer de TIR român a murit în urma unui accident pe autostradă, în Cehia

62192807

Un șofer de TIR român a murit, vineri dimineață, pe o autostradă din Cehia, aproape de granița cu Slovacia. Camionul său s-a izbit violent de basculanta muncitorilor care lucrau la întreținerea șoselei de mare viteză, relatează Novinky.

Accidentul a avut loc înainte de ora 8.30, în pe autostrada D2, în direcția Brno - aproape de frontiera cu Slovacia. TIR-ul condus de șoferul român a lovit vehiculul drumarilor, aflat pe prima bandă și l-a împins în parapetul de pe mijlocul șoselei, ajungând pe contrasens.

„La opt și jumătate dimineața, șoferul camionului s-a izbit, în direcția spre Slovacia, de un vehicul de întreținere a drumurilor care se mișca lent în fața sa. În urma impactului, ambele mașini s-au lovit de parapetele de pe mijlocul autostrăzii”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliției, Petr Vala.

Momentul impactului a fost filmat.

 

Incidentul s-a petrecut sub ochii unui echipaj de poliție. De altfel, oamenii legii au fost primii care au intervenit și au încercat să îl salveze pe șoferul român.

La fața locului au sosit în scurt timp pompieri, ambulanțe și chiar și un elicopter medical, însă bărbatul nu a mai putut fi salvat. El a decedat în urma rănilor suferite, deși a primit îngrijiri la fața locului.

"Am trimis un elicopter și un echipaj medical la sol la fața locului. Salvatorii l-au resuscitat pe bărbatul de vârstă mijlocie", a declarat Hedvika Kropáčková, o purtătoare de cuvânt a serviciului de salvare.

În urma accidentului a fost rănit și șoferul basculantei. A fost dus la spital pentru îngrijiri,a vând mai multe coaste rupte.

Articol recomandat de sport.ro
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
Citește și...
Agricover, semnal de alarmă: Agricultura României nu mai poate supraviețui „de la o campanie la alta”

Agricultura românească are nevoie de continuitate, investiţii şi mecanisme moderne de dezvoltare, indiferent de formula executivă care va gestiona priorităţile economice ale următorilor ani, se arată într-un apel transmis de Agricover.

Incendiu la locomotiva unui tren de călători aflat în Bihor. Vagoanele au fost decuplate, au intervenit pompierii militari

Un incendiu a izbucnit, luni dimineaţă, la locomotiva unui tren de călători aflat în Halta Tămăşeu, din judeţul Bihor. 

Sechestru pe case, apartamente și terenuri ale unor oameni de afaceri din București și Călărași, acuzați de evaziune fiscală

Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti a pus sechestru pe bunurile unor oameni de afaceri din Bucureşti şi Călăraşi, acuzaţi de evaziune fiscală.

Recomandări
Un nou draft al legii salarizării bugetarilor. Sporurile scad la 20%, dispare indemnizația de hrană

Noul draft al viitoarei legi a salarizării bugetarilor, care ar urma să intre în vigoare din iulie 2027, prevede reducerea sporurilor, eliminarea indemnizației de hrană și introducerea unui sistem unitar de salarizare în sectorul public.

Trump, despre războiul cu Iranul: „Nu închei acorduri proaste”. Negocierile continuă, dar ”fără grabă”

Donald Trump a transmis, prin mai multe mesaje postate online, că administrația sa poartă discuții constructive cu iranienii. „Spre deosebire de predecesorii mei, eu NU închei acorduri proaste!”

Cât vor costa în această vară biletele de avion. Zborurile care ar putea fi afectate de scumpirea kerosenului

Problemele din piața carburanților pentru aviație și tensiunile geopolitice internaționale i-au făcut pe mulți români să se întrebe dacă vacanțele de vară ar putea fi afectate de anulări sau întârzieri de zboruri.