Vaccinarea personalului din învăţământ începe miercuri, în Bucureşti şi în 23 de judeţe

62175757

Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, anunţă că vaccinarea personalului din învăţământ începe miercuri, în Bucureşti şi 23 de judeţe.

În zilele următoare vor fi dechise şi centrele speciale din celelalte judeţe, iar vaccinarea angajaţilor din învăţământ se va finaliza în 10 martie.

Valeriu Gheorghiţă a anunţat marţi, într-o conferinţă de presă, că de joi se va începe vaccinarea în alte 14 judeţe, 26 februarie în 2 judeţe şi în 1 martie în utimele judeţe, transmite news.ro.

Vacciarea se va face în centre separate, special amenanate, cu vaccin AstraZeneca pentru persoanele care au 55 de ani inclusiv şi cu vaccin Pfizer pentru cei peste această vârstă, urmând a exista circute separate de vaccnare.

Gheorghiţă a precizat că vaccinarea personalului din învăţământ se va finaliza în 10 martie, pentru prima doză de vaccin.

Se estimează că 60.000 de persoane vor fi vaccinate în această persoane.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Coronavirus România, bilanț 23 februarie. 3.382 de cazuri noi și 978 de pacienți la ATI

Coronavirus România, bilanț 23 februarie. Până astăzi, 23 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 784.711 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Ce a spus Elon Musk despre bitcoin. Prețul criptomonedei a scăzut apoi cu 10%

Bitcoin a scăzut luni cu peste 10%, la 51.993 de dolari pe unitate, după ce miliardarul Elon Musk, proprietarul Tesla, a afirmat weekendul trecut că preţurile criptomonedelor ”par ridicate”, transmite Reuters.

Un bărbat din Dâmbovița care trebuia să fie în carantină, prins fără mască în Covasna

Un bărbat din judeţul Dâmboviţa a fost amendat cu 2.000 de lei pentru încălcarea măsurii carantinării şi nepurtarea măştii de protecţie, după ce a fost depistat de poliţişti pe raza staţiunii Covasna, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ).

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.