Un șofer din Galați, prins la volan cu o alcoolemie de 3,66 mg/l alcool pur în aerul expirat

×
Publicitate

Un bărbat de 54 de ani din Galaţi a fost reţinut, după ce a fost depistat la volan, sâmbătă, cu o alcoolemie de 3,66 mg/l alcool pur în aerul expirat, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Galaţi.

Potrivit sursei citate, poliţiştii Biroului Rutier Galaţi au depistat în trafic un conducător auto, cu vârsta de 54 ani, din Galaţi, în timp ce conducea un autoturism pe strada Uzina de Apă din municipiul reşedinţă.

La testarea alcoolscopică, a rezultat o valoare de 3,66 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul a fost condus la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă 'Sf. Apostol Andrei' Galaţi, în vederea recoltării de probe biologice pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.

În cauză s-a întocmit un dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

Bărbatul a fost reţinut de poliţişti pentru 24 de ore pe bază de ordonanţă şi introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul IPJ Galaţi.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
CNAIR a anunțat când vom putea circula pe autostradă de la Adjud la Bacău

Stadiul fizic pe şantierul lotului 3 Răcăciuni - Bacău al Autostrăzii Moldovei (A7) se apropie de 75%, iar la sfârşitul lunii august se va deschide circulaţia de la Adjud la Bacău pe 60,3 kilometri, a anunţat, luni, directorul general al CNAIR.

Sentința primită de fostul lider de sindicat DGASPC Bacău după ce a incendiat 9 autoturisme ale instituției

Dumitru Laurențiu Isvoranu, fostul lider de sindicat DGASPC Bacău, a fost condamnat definitiv la 8 ani și 4 luni de închisoare cu executare. Totul după ce, în 2022, a incendiat 9 autoturisme ale instituției.  

NATO se pregătește să apere Poarta Focșanilor. „Una dintre cele mai importante zone strategice de pe Flancul Estic”

Ministerul Apărării Naţionale a anunţat că, în perioada 25 - 27 iunie, în România se desfăşoară exerciţiul multinaţional NOBLE BLUEPRINT 2026.

Recomandări
Calcule. Cât vor câștiga polițiștii și magistrații după noua lege a salarizării. Suma în funcție de grad

Salariile tuturor bugetarilor vor fi recalculate după o formulă prezentată, luni, de ministrul interimar al Muncii. 

Negocieri blocate pentru noul Guvern. Scenariul care se conturează după ce Nicușor Dan a luat în calcul un premier tehnocrat

La aproape trei săptămâni de la demiterea Guvernului Bolojan, președintele a avut o nouă serie de discuții cu câțiva dintre liderii fostei coaliții, dar tot nu s-a concretizat o formulă de guvernare.

„Bomba” de 11 miliarde de lei care va „bântui” bugetul salariilor la stat chiar dacă va fi adoptată o nouă lege a salarizării

Noua lege a salarizării unitare este prezentată de Guvern drept soluția pentru aducerea echității în sistemul bugetar. Însă, chiar dacă reforma va fi adoptată, statul tot va trebui să achite o notă de plată uriașă.