Un român a găsit 2 carduri pe jos și a mers să scoată banii de pe ele. Ce a pățit

61993430
iStock

Un bărbat de 30 de ani din municipiul Satu Mare este cercetat penal de către poliţişti după ce ar fi vrut să scoată bani de pe două carduri pe care le-a găsit, a informat marţi Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Satu Mare.

"La data de 15 octombrie a.c., patrula de ordine publică din cadrul Poliţiei municipiului Satu Mare a depistat un bărbat, de 30 de ani, din municipiul Satu Mare, care avea asupra sa două carduri bancare emise pe numele altei persoane. Astfel, continuând cercetările, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei municipiului Satu Mare au stabilit faptul că, la data de 2 octombrie a.c., bărbatul mai sus menţionat ar fi găsit pe jos, în municipiul Satu Mare, două carduri emise pe numele altei persoane, pe care ar fi încercat să le folosească în scopul de a retrage numerar şi pe care nu le-a predat poliţiei în termenul prevăzut de lege", a precizat sursa citată.

Bărbatul este cercetat penal pentru comiterea infracţiunilor de însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor, accesul ilegal la un sistem informatic şi tentativă al efectuare de operaţiuni financiare în mod fraudulos.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Raluca Țintoiu, care a avertizat românii privind naționalizarea Pilonului II, a câștigat procesul cu ASF

Curtea de Apel Bucureşti a dispus marţi anularea amenzii de 100.000 de lei aplicate, în aprilie 2017, de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) fostului director general al NN Pensii Raluca Ţintoiu.

Lovitură pentru românii care vor să acceseze ”Rabla”. Schimbările anunțate de autorități

Autovehiculele care nu vor avea inspecţia tehnică periodică făcută nu vor mai putea fi valorificate prin Programele Rabla şi Rabla Plus de la 1 ianuarie 2019, a declarat, marţi, preşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu, Cornel Brezuică.

Decizie finală amânată în cazul lui Dumitru Dragomir, condamnat inițial la 7 ani

Fostul șef al Ligii profesioniste de fotbal Dumitru Dragomir are din nou o zi tensionată. Curtea de Apel Bucureşti nu a reuşit nici luni să ajungă la un verdict în dosarul în care Dragomir a fost judecat pentru acuzaţia de delapidare.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.