Un mort și pagube uriașe după ce un incendiu a izbucnit la un centru comercial din Timișoara. FOTO

×
Publicitate

Un incendiu violent a cuprins duminică dimineaţă două imobile din Timişoara care adăpostesc magazine de tip bazar, iar după trei ore de la izbucnire pompierii încă se luptă cu flăcările. O persoană a fost găsită carbonizată.

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă ”Banat” al judeţului Timiş, peste 40 de pompieri intervin pentru stingerea incendiului la cele două clădiri care adăpostesc magazine de tip bazar.

”La locul intervenţiei intervin 11 autospeciale de stingere cu apă şi spumă, aproximativ 40 de subofiţeri şi 7 ofiţeri. Incendiul se manifesta pe o suprafaţă de aproximativ 3000 de metri pătraţi, la două imobile cu destinaţia spaţiu comercial şi cu construcţii din termopan (tip bazar)”, au transmis repreentanţii ISU Timiş.

Incendiul a izbucnit în jurul orei 5.00, iar la ora 8.00 pompierii încă interveneau, fiind chemate forţe suplimentare de la Buziaş şi Lugoj.

incendiu

Traficul rutier pe bulevardul Constantin Brâncoveanu, acolo unde se află cele două clădiri, a fost bocat între intersecţia cu strada Ciprian Porumbescu şi bulevardul 16 Decembrie.

Patronii care au venit la locul incendiului spun că tocmai făcuseră aprovizionarea de sărbători. Unul dintre ei a povestit că avea într-unul dintre magazine covoare de sute de mii de euro.

incendiu timisoara

Un cadavru carbonizat a fost descoperit de pompieri, iar primele date arată că ar fi vorba despre un om al străzii, deoarece proprietarii de magazine obişnuiau să le ofere acestora adăpost acolo peste noapte de când a venit frigul.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Microbuz răsturnat în Harghita: 2 morți și 15 răniți. Șoferul a pierdut controlul pe asfaltul acoperit de zăpadă

Stratul de zăpadă depus pe șosele în ultimele ore a provocat o tragedie în Hargita. Doi oameni au murit iar alți 18 au fost răniți după ce microbuzul în care se aflau a derapat și s-a răsturnat în afara șoselei.

Brățara dacică din aur, descoperită în Olt, este autentică. Tânărul care a găsit-o e cercetat

Brăţara dacică descoperită în judeţul Olt este autentică, acest lucru urmând să fie anunţat, săptămâna viitoare, de Muzeul Naţional de Istorie a României, într-o conferinţă de presă.

Femeie jefuită într-un magazin din Timișoara de o suspectă care a profitat de neatenția ei

Urmând un plan bine pus la punct - aşa pare să fi acţionat o femeie din Timişoara într-un magazin, potrivit imaginilor surprinse de camerele de supraveghere.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.